Strona główna Artykuł sponsorowany Aminokwasy BCAA

Aminokwasy BCAA

0

Aminokwasy BCAA to jeden z najpopularniejszych suplementów stosowanych przez sportowców oraz osoby trenujące amatorsko. Czym jest BCAA? Jak działa? Dla kogo będzie to użyteczny produkt? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule.

Czym jest BCAA?

Skrót BCAA pochodzi od Branched Chain Amino Acids – aminokwasy rozgałęzione. W istocie BCAA składa się z 3 egzogennych aminokwasów: leucyny, izoleucyny oraz waliny. Aminokwasy egzogenne, to te, których organizm człowieka nie jest w stanie sam zsyntetyzować, więc koniecznie jest ich dostarczenie w raz z pożywieniem.

Leucyna jest jednym z kluczowych aminokwasów odpowiedzialnych za syntezę protein, jej odpowiednia podaż jest w kluczowa w maksymalizowaniu przyrostu masy mięśniowej.

Izoleucyna jest aminokwasem działającym na wielu płaszczyznach, wykazuje działanie antykataboliczne, wspiera procesy regeneracji po wysiłku a także uczestniczy w procesach regulacji poziomu glukozy we krwi.

Walina charakteryzuje się również działaniem antykatabolicznym, jest ona niezbędna w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego dodatkowo bierze ona udział w procesach syntezy i regulacji hormonu wzrostu.

Z fizjologicznego punktu widzenia, 3 wcześniej wymienione aminokwasy stanowią około 40% wszystkich aminokwasów egzogennych człowieka. Są absolutnie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mięśni, ich budowy oraz regeneracji, nie dziwi więc fakt, że BCAA jest tak popularnym produktem.

Jak działa BCAA?

Wspiera około treningowe przemiany energetyczne, leucyna, izoleucyna oraz walina w odróżnieniu od innych aminokwasów są metabolizowane w tkance mięśniowej, w której dochodzi do procesów utleniania czego rezultatem jest uwalnianie ATP(głównego nośnika energii, biorącego udział w skurczach mięśni). Sam fakt, że BCAA są metabolizowane w tkance mięśniowej, sprawia że mogą być szybkim źródłem energii w trakcie wyczerpującego treningu( w którym może dość do wyczerpania zapasów glikogenu). Posiłkowanie się zatem BCAA w trakcie wyczerpujących sesji treningowych może być, kluczowe przy zapobieganiu procesom katabolicznym a także utrzymaniu odpowiedniego poziomu energii.

Wpływa na gospodarkę hormonalną, suplementacja BCAA może powodować zmniejszony wychwyt Tryptofanu, aminokwasu którego produktem rozpadu jest melatonina. Zmniejszony wychwyt tryptofanu będzie powodował zmniejszone uczucie senności, pozwoli nam na pozostanie dłużej „świeżym” i skupionym na danej jednostce treningowej.

Leucyna zawarta w BCAA, odpowiada za aktywacje kinazy białkowej mTOR, która odpowiada za rozpoczęcie procesy syntezy białek mięśniowych MPS. Leucyna jest zatem, kluczowym oraz niezbędnym aminokwasem potrzebnym w budowie oraz regeneracji struktur mięśniowych. Leucyna zwiększa również wrażliwość tkanek na insulinę, efektem jest lepsze zarządzanie organizmu energią, pomaga to w utracie tkanki tłuszczowej, a następnie utrzymania jej zawartości w organizmie na niskim poziomie procentowym.

Zapobiega katabolizmowi, przyśpiesza regeneracje po wysiłku, podczas treningu siłowego dochodzi do szeregu mikro uszkodzeń struktur mięśniowych, które w odpowiednich warunkach są regenerowane, nabudowywane i w ten sposób następuje powolny ich wzrost. Do odbudowy tych struktur oczywiście niezbędna jest podaż odpowiedniej ilości aminokwasów egzogennych, BCAA sprawdzi się w tym przypadku doskonale.

Kiedy organizmowi zaczyna brakować niezbędnych aminokwasów egzogennych( co wynika np: z nieodpowiedniej diety lub wyjątkowo dużego obciążenia organizmu), może dojść do rozpadu struktur mięśniowych w celu uzyskania potrzebnych aminokwasów, oczywiście każdy adept siłowni chce tego uniknąć, BCAA dzięki swoim właściwością antykatabolicznym mogą okazać się doskonałym wsparciem.

Dla kogo BCAA?

Egzogenne aminokwasy rozgałęzione, znajdują się we wszystkich pełnowartościowych źródłach białka, zdrowa oraz zbilansowana dieta dostarcza nam potrzebnych ilości BCAA, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania struktur mięśniowych.

Należy tutaj podkreślić, że mało która osoba trzyma się idealnie założeń diety, każdemu z nas zdarza się pomijać posiłki lub zastępować je po prostu śmieciowym jedzeniem. Wynika to oczywiście z tempa czasów w których żyjemy, często brakuje nam po prostu czasu, czasem również chęci i motywacji.

BCAA będzie to bardzo dobry suplement, dla osób aktywnie uprawiających sport, które są świadome, że ich sposób żywienia nie jest idealny, będzie to bardzo dobre „zabezpieczenie” oraz wsparcie naszych struktur mięśniowych.

BCAA jest również bardzo dobrym wsparciem dla osób trenujących wyczynowo, których sesje treningowe są długie i wyczerpujące, posiłkowanie się BCAA około treningowo może przynieść dla nich wiele korzyści.

Zapraszamy do odwiedzenia strony MusclePower.pl gdzie znajdziecie BCAA a także wiele innych suplementów i odżywek.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułZnakomite starty i triumf w kategorii 8-latków! [FOTO]
Następny artykułHala Zawiszów opanowana przez najmłodszych z najmłodszych sportowców [FOTO]