Strona główna Wydarzenia Świdnica Trwa harcerska zbiórka dla Ukrainy. Pod koniec listopada pomoc trafi w okolice...

Trwa harcerska zbiórka dla Ukrainy. Pod koniec listopada pomoc trafi w okolice Lwowa

0

Pozbawiona prądu i ogrzewania Ukraina nie przetrwa zimy bez pomocy. – Każda rzecz ma znaczenie – podkreśla Violetta Sobczak z Hufca ZHP w Świdnicy. Harcerze do końca tygodnia prowadzą zbiórkę m.in. odzieży i żywności, a także łakoci i owoców dla dzieci.

Harcerze od początku wojny w Ukrainie nieustannie prowadzą zbiórki darów, przede wszystkim dla ludności cywilnej. Trwająca od początku listopada akcja dedykowana jest mieszkańcom podlwowskich wsi. – Transport wyruszy w najbliższą sobotę i dotrze do miejsc, gdzie nie działają sklepy i jest wieli problem z kupieniem ubrań, żywności. W tym rejonie są niemal same kobiety z dziećmi, więc prosimy przede wszystkim o damskie i dziecięce ciepłe kurtki, polary, czapki, rękawiczki. Zebrana dotychczas odzież męska pojechała do Umania, bliżej frontu. Potrzebne są również śpiwory, kołdry, koce – mówi hm. Violetta Sobczak. Na liście potrzeb są również agregat prądotwórcze.

Zbierana jest także żywność z długim terminem ważności, m.in. makarony, kasze, mąka, olej, cukier. – Prosimy także o wiaderka, takie po serach, śmietanach. Kto ma dostęp? Zaprzyjaźnione cukiernie, piekarnie? Kobiety w Ukrainie lepią pierogi, pakują je w te wiadra i dostarczają do żołnierzy, na front. Wszyscy pomagają tak jak mogą – apeluje harcerka i dodaje, że hm. Piotr Pamuła podpowiada, by do wiaderek włożyć olej i mąkę, by było z czego lepić pierogi. – Niech pojadą do ukraińskich kobiet takie „wiaderka sytości” – mówi Sobczak.

Dzieciaki na ukraińskich wsiach w okolicach Lwowa marzą o prezentach mikołajkowych. Praktycznie są całkowicie pozbawione łakoci i owoców. W szkole, do której pojedzie nasz kurier jest pięćdziesiątka dzieci. Gdyby tak ktoś miał ochotę włączyć się w naszą akcję pomocową dla Ukrainy to jeszcze w piątek od godz. 8 do 15 czekamy na Wasze dary, np.: 50 lizaków, cukierki na wagę, które popakujemy w małe porcje do pięćdziesięciu paczek, 50 jabłek, 50 mandarynek, itd. – dodaje.

Dary można dostarczać do świdnickiego Hufca im. Szarych Szeregów przy ul. Lelewela 18. Kontakt telefoniczny: 74 852 01 79.

/opr. red./
Poprzedni artykułSzczęśliwy finał poszukiwań. 76-letni wałbrzyszanin odnaleziony na terenie Świebodzic
Następny artykułBudują nowy przystanek kolejowy w Świdnicy. Prace pochłoną blisko 5 mln złotych [FOTO]