Wakacje w Bułgarii mogą się kojarzyć wielu Polakom ze słynnymi kurortami, które chętnie były odwiedzane jeszcze w czasach PRL-u. Nazwy takie jak Słoneczny Brzeg czy Złote Piaski nad Morzem Czarnym są doskonale znane i kojarzą się ze słońcem, plażą i sielankowym leniuchowaniem przy lampce bułgarskiego wina. Prawda jest taka, że każdego roku coraz więcej turystów decyduje się odwiedzić ten kraj. Dlaczego? Odpowiedź być może znajdziesz w poniższym tekście, w którym skupimy się na podstawowych sprawach – kulturze regionu oraz atrakcjach turystycznych. Podpowiemy również jak najlepiej zorganizować sobie wyjazd do Bułgarii i zapewnić miejsce w hotelu.
Wczasy w Bułgarii a otoczka kulturowa
O ile kurorty wakacyjne słyną ze swoich nadmorskich plaż, to Bułgaria ma o wiele więcej do zaoferowania. Cały kraj jest bowiem usiany czarującymi ruinami, potężnymi zamkami i starożytnymi klasztorami, a bogata przeszłość pełna historycznych faktów i legend sprawia, że jest to tak fascynujący kraj do odwiedzenia.
Niektóre regiony Bułgarii zachowały swoją historię tak dobrze, że turysta może mieć wrażenie podróżowania w czasie. Nadmorskie miasto Nessebar, owa „perła Morza Czarnego” jest tego wspaniałym przykładem. Pamiętać przy tym należy, że wcześniej tereny te zamieszkiwały różne ludy – plemiona trackie, celtyckie, rzymskie, a wreszcie ludy słowiańskie. Tutaj powstał najstarszy język starocerkiewny dzięki staraniom dwóch historycznych mnichów – Cyryla i Metodego. Tak naprawdę w wielu miejscach historia nadal przenika się ze współczesnością. Niektóre lokacje przywodzą na myśl bardziej hiszpańskie i włoskie miasteczka…
W tak pięknych okolicznościach przyrody…
Wakacje w Bułgarii od zawsze są chętnie wybierane ze względu na panującą tutaj pogodę oraz atrakcyjność krajobrazową. Jeżeli liczysz na aurę typowo plażową, najlepiej wybrać się do tego kraju w miesiącach letnich – od czerwca do sierpnia średnie temperatury plasują się w wysokości 26 stopni Celsjusza (idealnie pod plażowy parasol), a woda jest naprawdę ciepła. W sumie już od maja można liczyć na dużą ilość słonecznych dni. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zdecydować się na wczasy we wrześniu – prawda jest taka, że hotele w Bułgarii są wtedy nieco zluzowane, a pogoda nadal zachęca do wypoczynku.
Piękno Morza Czarnego oferuje krajobrazy usiane górami i dzikie, piaszczyste plaże bez żadnych śladów stóp. Już kilkudniowa eskapada po nadmorskich kurortach dostarcza wielu estetycznych wrażeń i żaden miłośnik natury nie powinien czuć się zawiedziony. Tak magiczne miejsce jak Przylądek Kaliakra, pełen grot i jaskiń, pozwala zanurzyć się w zupełnie innym świecie.
Wakacje w Bułgarii – ciekawe miejsca do odwiedzenia
Bułgaria to nie tylko plaże. Wspomnieliśmy już tutaj o mieście Nessebar. Stare miasto znajduje się na małym półwyspie w kształcie rombu i kusi bogatą historią liczącą ponad 3000 lat! Znaleźć tutaj można 44 wiekowe kościoły, mnóstwa rzymskich ruin i tradycyjne bułgarskie domki. Nic dziwnego, że UNESCO umieściło to miejsce na liście światowego dziedzictwa.
Każdy Polak słyszał o mieście Warna, słynnym z historycznej bitwy. To kolejny historyczny „hotspot” – tutaj znajduje się Muzeum Archeologiczne wypełnione po brzegi rzymskimi artefaktami, nieopodal znajdują się także starożytne termy, które pochodzą z II wieku, ale są zaskakująco dobrze zachowane. No właśnie! Jeśli po obejrzeniu rozpadających się ruin masz ochotę na orzeźwiającą kąpiel w wodach termalnych, udaj się do jednego z 12 źródeł mineralnych w okolicy. Możesz także zajrzeć do średniowiecznego klasztoru Aładża, wykutego w kompleksie jaskiń.
Co ciekawe, Bułgaria posiada swoje własne piramidy! Dzięki erozji piaskowca powstały one w sposób naturalny, nieopodal miasteczka Melnik, u stóp gór Piryn. Egipt w Europie? Dlaczego nie.
Wczasy w Bułgarii z pełnym żołądkiem
Jedzenie to kolejna zmienna, która wyróżnia Bułgarię spośród innych popularnych miejsc wakacyjnych. Biorąc pod uwagę położenie geograficzne kraju, kuchnia bułgarska korzysta z szerokiej gamy ziół, przypraw i metod gotowania. Ma nawet pewne cechy wspólne z menu rodem z Bliskiego Wschodu. Warto podkreślić, że jedzenie w Bułgarii jest wymiernie tanie.
Oczekiwać należy oczywiście dań kuchni śródziemnomorskiej, takich jak musaka – jest ona taka sama jak wersja grecka, z wyjątkiem tego, że nie ma w niej bakłażana. Słynny jest chłodnik tarator, przygotowany z ogórków na bazie popularnego kwaśnego mleka i z dodatkiem koperku. Czy wiesz, że Bułgaria jest jednym z największych producentów wina na świecie? Rakia, mocna owocowa brandy, to tradycyjny napój tego narodu. Jednak uwaga – jest to napój dla odważnych, wieloprocentowy!
Hotele w Bułgarii
Odkąd w 2007 roku Bułgaria weszła do Unii europejskiej, bardzo rozwinęła się jej baza hotelowa. Jeżeli interesują Cię noclegi w Bułgarii podczas wypadu wakacyjnego, warto wcześniej zabukować sobie miejsce – zwłaszcza w sezonie letnim.
Ponieważ turystyka opiera się głównie na plażach Morza Czarnego, nic dziwnego, że większość hoteli i kurortów położonych jest na wybrzeżu. Można tam liczyć na ośrodki SPA, w pobliżu znaleźć można uzdrowiska. Tak naprawdę jednak, nic nie stoi na przeszkodzie aby przycumować w mniejszym moteliku. Szukać warto poprzez strony internetowe.
Czy warto spędzić wakacje w Bułgarii?
Odpowiedź na tak postawione pytanie może być tylko jedna – oczywiście, że warto. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Amatorzy kąpieli mogą się pławić w ciepłych wodach Morza Czarnego, a sympatycy historii podziwiać stare ruiny i poznawać bogatą przeszłość Bułgarii. Warto podkreślić jeszcze jedno. Ludzie w tym kraju są naprawdę pozytywnie usposobieni do życia.
/Artykuł sponsorowany/