Strona główna Polityka Radny zrzekł się mandatu, będą wybory uzupełniające

Radny zrzekł się mandatu, będą wybory uzupełniające

0

Na początku listopada radny Rady Miejskiej w Żarowie, Bartosz Żurek ze względów osobistych zrzekł się samorządowej funkcji. Jego mandat został już wygaszony przez komisarza wyborczego, a niebawem zarządzone zostanie przeprowadzenie wyborów uzupełniających.

Bartosz Żurek (drugi od lewej) podczas prac Rady Miejskiej w Żarowie (fot. UM Żarów)

Bartosz Żurek został wybrany do Rady Miejskiej w Żarowie podczas wyborów samorządowych przeprowadzonych w październiku 2018 roku. W okręgu nr 3, obejmującym ulice Bolesława Chrobrego oraz Władysława Łokietka (nr 2A-6D – parzyste i nr 1-15 – nieparzyste) w Żarowie, uzyskał 255 głosów.

7 listopada Komisarz Wyborczy w Wałbrzychu I, Dariusz Pająk wydał postanowienie stwierdzające wygaszenie mandatu radnego Bartosza Żurka z powodu pisemnego zrzeczenia się przez niego samorządowej funkcji. Postanowienie komisarza zostanie ogłoszone w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego, a także trafi do przewodniczącego Rady Miejskiej w Żarowie oraz wojewody dolnośląskiego.

W najbliższym czasie należy spodziewać się zarządzenia wyborów w żarowskim okręgu nr 3. Wynika to z przepisów kodeksu wyborczego, zgodnie z którymi wojewoda zarządza wybory uzupełniające w przypadku „wygaśnięcia mandatu radnego rady gminy w gminie liczącej do 20 000 mieszkańców”. Wybory powinny zostać przeprowadzone w ciągu trzech miesięcy od daty stwierdzenia wygaśnięcia mandatu – w tym przypadku od 4 listopada. Głosowanie odbędzie się więc najpóźniej 4 lutego 2023 roku.

/mn/

Poprzedni artykułNajnowsze dane resortu zdrowia o zakażeniach
Następny artykułKaretka utknęła w błocie. Na pomoc ruszyli strażacy