Strona główna Kultura Przemówiła muzyka i polska historia. Zachwycający koncert trzech chórów w świdnickiej katedrze...

Przemówiła muzyka i polska historia. Zachwycający koncert trzech chórów w świdnickiej katedrze [FOTO]

0

Połączyli swoje siły i stworzyli przepiękny koncert wypełniony pieśniami patriotycznymi i utworami chóralnymi. Wspólnym głosem zaśpiewały trzy chóry ze Świdnicy i Dzierżoniowa przy akompaniamencie orkiestry symfonicznej. Licznie zgromadzona publiczność w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości uczestniczyła w międzypokoleniowej muzycznej uczcie w świdnickiej katedrze.

Przemówiła muzyka, nasza historia, nasze polskie serca – podsumowała koncert „Do kraju” wzruszona Marta Moneta, świdnicka dyrygentka, pianistka i sopranistka, pedagog PSM I st. w Świdnicy. To właśnie z jej inicjatywy i zaangażowania udało się zaprosić około stu muzyków ze Świdnicy i z Dzierżoniowa, którzy wspólnie stworzyli zachwycające muzyczne widowisko.

Muzycy wypełnili całe prezbiterium świdnickiej katedry. Wspólnym głosem zaśpiewały aż trzy chóry z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Świdnicy, Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Dzierżoniowie oraz Chór Katedry Świdnickiej „Tactus Sonus”. Chórzyści wystąpili pod batutą Marty Monety oraz Pauliny Michalskiej. Towarzyszyła im orkiestra symfoniczna, składająca się z instrumentalistów także ze Społecznej Szkoły Muzycznej II st. w Świdnicy. Swoje siły i talenty połączyli zarówno nauczyciele, jak i uczniowie.

W programie koncertu znalazły się tradycyjnie pieśni patriotyczne oraz utwory chóralne. Licznie zgromadzona publiczność miała okazję usłyszeć chociażby „Bogurodzicę”, „Gaude Mater Polonia”, „Do kraju” czy „Rotę”. Zachwyt wzbudzały też nowe aranżacje „O mój rozmarynie” czy „Ułani! Ułani! Malowane dzieci…”. Była to muzyczna podróż po narodowych kompozycjach od średniowieczna po XX w.

/Tekst: AN/
/Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński/

Poprzedni artykułDzieci ze „Słoneczka” uczciły Święto Niepodległości
Następny artykułCo grają w kinie? [MULTIKINO – REPERTUAR, PREMIERY]