Zimowe treningi są bardziej wymagające niż te wykonywane wiosną. Gdy jest zimno, trudniej zmotywować się do wyjścia na zewnątrz, a ponadto trzeba jeszcze zaopatrzyć się w odpowiednią odzież. W co się ubrać, aby odbyć komfortowy trening poza domem?
Podstawowe elementy garderoby każdego biegacza
Każda osoba uprawiająca sporty outdoorowe powinna mieć w swojej szafie bluzy czy spodnie do biegania. Do tego trzeba mieć jeszcze kilka koszulek czy amortyzujące buty. Jeśli chodzi o bieliznę, to szczególnie ważne są skarpety do biegania. Zapewniają one stopom komfort poprzez odprowadzanie wilgoci i odpowiednią cyrkulację powietrza. Oczywiście, bielizna do biegania to także wygodne majtki czy staniki, które dobrze przylegają do ciała i nie odznaczają się pod nierzadko dopasowanymi ubraniami.
Bieganie zimą – na co zwrócić uwagę przy wyborze odzieży?
Zwykle zimowy trening nie może się obyć bez kurtki do biegania. Wśród nowoczesnych modeli, które są dostępne w sklepach, na szczególną uwagę zasługują te wodoodporne i chroniące przed wiatrem. Kurtka powinna być lekka i mieć odpinany kaptur, aby można było go użyć tylko wtedy, kiedy wymaga tego sytuacja.
Aby ochronić się przed utratą ciepła, warto zwrócić uwagę na czapki do biegania. Osłaniają one głowę i uszy przed wiatrem oraz sprawiają, że osobie trenującej jest znacznie cieplej. Czapki najlepiej, gdyby były cienkie. Dodatkowo muszą dobrze przylegać do głowy. Modele powinny być więc jak najprostsze, ponieważ pompony obecne w ozdobnych czapkach do noszenia na co dzień mogłyby przeszkadzać podczas biegania.
Zimą warto zwracać uwagę na to, aby wybierać ocieplane wersje spodni czy legginsów. Przy bardzo niskich temperaturach pozwolą one na wykonanie komfortowego treningu bez przeziębienia. Pod bluzę warto założyć koszulkę termoaktywną, która zatrzymuje ciepło przy ciele i jednocześnie zapewnia pełną swobodę ruchów.
Warto zaopatrzyć się także w rękawiczki, ponieważ podczas biegania dłonie cały czas są narażone na kontakt z chłodnym powietrzem. Może to prowadzić do przesuszenia kostek i bolesnych pęknięć na skórze. Czasami wystarczą jedynie dłuższe rękawy w ocieplanych bluzach, które nachodzą aż na palce.
Zimą szczególnie ważne jest to, aby podeszwy butów do biegania były odporne na ślizganie się po oblodzonej powierzchni. Pozwala to uniknąć niebezpiecznych upadków na przymarzniętych podłożach lub śniegu. Obuwie musi być wysoce wodoodporne, a w ekstremalnych warunkach powinno być wyposażone nawet w polepszające przyczepność kolce.
/Artykuł sponsorowany/