Strona główna Artykuł sponsorowany Gwarancje producenckie a serwis elewacji

Gwarancje producenckie a serwis elewacji

0

Dostawcy systemów ociepleń udzielają gwarancji na swój system. Przedział okresu gwarancji waha się od pięciu nawet do dziesięciu lat. Rozbieżności są spore. Żeby przystąpić do gwarancji na system ociepleń trzeba spełnić określone warunki. U większości należy wykonać kompletne ocieplenie z zastosowaniem wszystkich produktów jednego producenta, z tymże wykonanie tego kompletnego ocieplenia powinno wynieść nie więcej jak 60 dni roboczych. O tych i innych wymogach gwarancyjnych przeczytasz w poniższym artykule.

Najlepiej gdy siatka z włókna szklanego jest systemowa, a jeśli ma być zastosowana inna, to ważne, żeby posiadała Aprobatę Techniczną. Podobna historia jest ze styropianem, gdyż większość producentów tzw. „chemii budowlanej”, nie posiada w swej ofercie styropianu, tak więc i tutaj powinno się zakupić produkt, który posiada aktualną Aprobatę Techniczną. Dodatkowo ważnym jest aby zachować wszystkie dowody zakupów, najlepiej jest brać faktury imienne.

Niektórzy producenci przykładają większą inni mniejszą wagę co do czasokresu wykonania ocieplenia. Większość chce, żeby to było 60 dni roboczych. Tak samo materiały powinny być kompletnie zakupione w przeciągu tych 60 dni. Z mojego doświadczenia jest to sporo czasu. Średnio domek, który ma 200 m2 robi się około miesiąca. Dodatkowe metry kwadratowe nie wydłużają aż tak bardzo czasu wykonywania robót, tak więc te 60 dni to jest bardzo bezpieczny okres.

Warto wiedzieć, że dokumentem nadrzędnym jest tutaj zeszyt Instytutu Techniki Budowlanej o tytule: „ETICS – Warunki techniczne wykonawstwa, oceny i odbioru robót elewacyjnych z zastosowaniem ETICS” i mówi on, o tym, że ocieplenie powinno być zaczęte i skończone w przeciągu jednego sezonu. Za ocieplenie skończone uważa się takie, które ma położony tynk cienkowarstwowy, ewentualnie szpachlę wykończeniową pomalowaną farbą elewacyjną. Formalnie rzecz biorąc jest czas powiedzmy od kwietnia nawet do listopada, żeby było bezpiecznie.

Jeszcze jedna bardzo ważna sprawa, o której trzeba wiedzieć to zastrzeżenie sobie przez niemal wszystkich producentów możliwości zmiany odcienia koloru materiału powłokowego w czasie. Z jednej strony działanie promieni słonecznych, z drugiej kwaśne deszcze, do tego dochodzą jeszcze zanieczyszczenia przemysłowe, z pieców, spaliny, jeśli dom ulokowany jest przy drodze oraz naloty biologiczne, jeśli dom ulokowany jest w pobliżu zbiornika wodnego, lasu, pól, łąk. Odporność na porastanie szacuje się na okres do pięciu lat, biocyd wyczerpuje się sukcesywnie, w miarę intensywności jego uruchamiania przez warunki mikroklimatyczne. W tej kwestii wszystko zależy od ulokowania budynku w przestrzeni i jego najbliższego sąsiedztwa.

Żeby cieszyć się ładną elewacją przez długie lata, powinniśmy wdrożyć sobie w nawyk pewne zalecenia, które z pewnością wydłużą nam dwu a nawet trzykrotnie czas, w którym elewacja będzie bez zarzutu. Zabiegi takie poleca wielu producentów. Do działań serwisowych, a tym samym do ochrony gwarancyjnej, należą następujące czynności:

  • przeprowadzanie corocznego przeglądu stanu technicznego elewacji w obecności reprezentanta producenta, którego zestaw wyrobów wbudowało się na elewacji, której oględziny dotyczą. Odbywa się to na zgłoszenie inwestora, najlepiej w punkcie, w którym został dokonany zakup materiałów. Należy o tym pamiętać, gdyż to od inwestorów zależy pierwszy krok;
  • następnie raz do roku umyć elewację wodą pod ciśnieniem, jeśli chcemy użyć detergentu, to musi to być detergent organiczny, neutralny chemicznie dla produktów opartych na dyspersjach;
  • raz na dwa, trzy lata, po myciu, zabezpieczyć elewację środkiem biobójczym, innymi słowy, dozbroić elewację biocydem.

W wielu przypadkach zalecane jest przemalowanie elewacji po pięciu latach, ma to na celu zaszlamowanie mikrospękań powstałych na powierzchni elewacji w trakcie jej eksploatacji oraz dozbrojenie powłoki środkami biobójczymi. Świeża powłoka z pewnością upiększy budynek i dodatkowo go zabezpieczy.

Często w życiu bywa tak, że o przemalowaniu myśli się dopiero po 10 lub 15 latach od wykonania elewacji, dlatego z naszego doświadczenia, chociaż może nie jest to do końca tak, jakby życzyli sobie producenci i dostawcy systemów ociepleń, wynika, że zastosowanie się do zabiegów mycia ciśnieniowego z detergentem i zbrojenia biologicznego znacznie i skutecznie wydłuża żywotność fasady. Z pewnością jest to najtańsza forma serwisowania elewacji, którą na dobrą sprawę, przy dobrej organizacji prac, można sobie wykonać samemu.

Elewacja naszych domów pracuje, narażona jest na działanie warunków atmosferycznych oraz na zanieczyszczenia przemysłowe, warto o nią dbać, tak jak o samochód, mieszkanie, czy inny sprzęt, na którego żywotności i funkcjonalności nam zależy.

Klima Kolor Świdnica

/Autor tekstu – Klima Kolor Świdnica/
/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułNa co dzień pomagała zwierzętom. 25-latka poważnie ucierpiała w wypadku i potrzebuje wsparcia
Następny artykułUwaga na gęste mgły. Synoptycy wydali ostrzeżenie