Na zakup sprzętu, umundurowania i wyposażenia osobistego oraz sprzętu wykorzystywanego w procesie szkolenia członków młodzieżowych drużyn pożarniczych trafią środki w wysokości ponad 98 tys. złotych, które przyznane zostały Ochotniczym Strażom Pożarnym z terenu powiatu świdnickiego.
Celem młodzieżowych drużyn pożarniczych jest zainteresowanie młodzieży działalnością społeczną na rzecz ochrony przeciwpożarowej oraz przygotowanie jej do służby w szeregach Ochotniczych Straży Pożarnych. Członkami Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych mogą być dziewczęta i chłopcy w wieku do 18 lat. Do zadań MDP należy m.in. udział w zapobieganiu pożarom przez oddziaływanie na lokalne środowisko w celu przestrzegania przepisów przeciwpożarowych, a także podnoszenie wiedzy i umiejętności swoich członków w dziedzinie ochrony przeciwpożarowej.
Celem MDP jest również organizowanie działalności kulturalno-oświatowej w środowisku z uwzględnieniem problematyki ochrony przeciwpożarowej, rozwijanie sprawności fizycznej członków przez uprawianie różnych dyscyplin sportowych i turystyki. Dodatkowo wśród zadań MDP wymienić można także podejmowanie i realizację zadań pożytecznych dla ochrony przeciwpożarowej oraz drużyny czy macierzystej OSP, a także działalność wolontarystyczną.
7 listopada w świetlicy wiejskiej Burkatowie wręczono promesy na zakup sprzętu dla członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych działających przy Ochotniczych Strażach Pożarnych z terenu powiatów świdnickiego, dzierżoniowskiego oraz wałbrzyskiego. W przypadku powiatu świdnickiego środki w wysokości w sumie przeszło 98 tys. złotych trafią do 21 jednostek OSP. Z finansowego wsparcia skorzystają: OSP Lutomia, OSP Burkatów, OSP Witoszów, OSP Gogołów, OSP Grodziszcze, OSP Bystrzyca Górna, OSP Pasieczna, OSP Śmiałowice, OSP Pożarzysko, OSP Wierzbna, OSP Buków, OSP Strzegom, OSP Rogoźnica, OSP Goczałków, OSP Jaroszów, OSP Stanowice, OSP Kostrza, OSP Tomkowice, OSP Granica, OSP Dobromierz oraz OSP Gniewków.
– W naszym województwie na blisko 700 jednostek OSP mamy około 280 młodzieżowych drużyn pożarniczych. Oczywiście idealną sytuacją byłoby, aby przy każdej Ochotniczej Straży Pożarnej działała młodzieżowa drużyna pożarnicza. To jest ten narybek, który w niedalekiej przyszłości, po uzyskaniu niezbędnych kwalifikacji, zasili szeregi dorosłych w swoich jednostkach. Dlatego tak słuszne jest dofinansowanie młodzieżowych drużyn pożarniczych, przyczyniające się do ich rozwoju. Wierzę też, że będzie to mobilizacja i zachęta do tworzenia MDP w kolejnych jednostkach – mówił nadbryg. Marek Kamiński, komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu. – Praca jednostek OSP wiąże się nie tylko z działalnością operacyjną i bojową, ale też z działalnością na rzecz lokalnych społeczności. W wielu miejscowościach to właśnie Ochotnicze Straże Pożarne są tą strukturą, która kształtuje i wpływa na rozwój swoich miejscowości – przypominał komendant.
W jednostce z Goczałkowa za przyznane środki planowany jest zakup hełmów, węży strażackich, prądownic i umundurowania dla młodzieżowych drużyn pożarniczych. – Otrzymaliśmy dość pokaźna kwotę. Dołożymy do tego środki własne pozyskane od mieszkańców Goczałkowa oraz okolicznych miejscowości – wskazuje Sylwester Treter, prezes OSP Goczałków, który promesę odbierał z przedstawicielem najmłodszej drużyny dziecięcej w jednostce, Szymonem Iskrą. – Nasza dziecięca drużyna pożarnicza na chwilę obecną składa się z 10 dzieci, dla których zakupiliśmy umundurowanie nowego typu. Uczestniczą w pokazach strażackich organizowanych z okazji Dnia Strażaka, Dnia Dziecka oraz podczas dożynek wiejskich –
Michał Nadolski
[email protected]