Strona główna Wydarzenia Chcą utrwalić lokalne wspomnienia i historię. Warsztaty digitalizacji tym razem dla Imbramowic...

Chcą utrwalić lokalne wspomnienia i historię. Warsztaty digitalizacji tym razem dla Imbramowic i Mrowin

0

Fundacja Inicjatywa B organizuje kolejne warsztaty ucyfrowienia fotografii i innych archiwaliów różnymi metodami. Tym razem skierowane one będą do Koła Gospodyń Wiejskich z Imbramowic i wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego z Mrowin, a także zainteresowanych tematem mieszkańców tych wsi. Przedsięwzięcie realizowane będzie w listopadzie.

Fot. Fundacja Inicjatywa B

Celem tematycznych spotkań jest rozwinięcie umiejętności młodzieży, osób dorosłych i seniorów związanych z technikami ucyfrowienia archiwaliów oraz poprawa kompetencji dotyczących utrwalania dziedzictwa KGW / MOW oraz historii wspomnianych wyżej wsi.

Program warsztatów digitalizacji składać się będzie z autorskiego bloku teoretyczno-praktycznego, w ramach którego Fundacja Inicjatywa B przybliży tajniki i zagadnienia dot.: ucyfrowienia fotografii i dokumentów, użycia różnych skanerów i aplikacji w praktyce oraz tworzenia formatów archiwalnych i prezentacyjnych na potrzeby działalności KGW Imbramowice i MOW Mrowiny.

– Zapowiadane warsztaty to kontynuacje działań podejmowanych wcześniej przez Fundację Inicjatywa B w ramach projektu „Biblioteka Dziedzictwa Ziemi Żarowskiej”. Po cyklu zajęć, z których skorzystali młodzież i seniorzy z Żarowa, przyszła pora na realizację naszego programu na wsiach z terenu 58-130 – tłumaczy Tomasz Nycz, prezes Zarządu Fundacji Inicjatywa B.

Podczas zajęć zostaną zdigitalizowane zdjęcia z rodzinnych albumów, klisze fotograficzne, archiwalia i dokumenty oraz elementy kronik pochodzących ze zbiorów KGW, MOW oraz zainteresowanych wydarzeniem mieszkańców Imbramowic oraz Mrowin.

Mamy nadzieję, że uda się pozyskać nowe archiwalia, które w sposób cyfrowy zaczną funkcjonować na stronach KGW / MOW, ale także w zbiorach Cyfrowego Archiwum Ziemi Żarowskiej, które w przestrzeni internetowej buduje świadomość mieszkańców gminy Żarów o ich przeszłości – zaznacza Tomasz Nycz.

Bezpłatne warsztaty odbędą się w dniach, 12 listopada o godz. 10.00 w świetlicy wiejskiej (Imbramowice, ul. Żarowska 34) oraz 19 listopada o godz. 11.00 w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym (Mrowiny, ul. Szkolna 6). Na warsztaty obowiązują zapisy. O uczestnictwie osób spoza KGW / MOW w formie słuchaczy decyduje organizator. W sprawie zapisów kontakt z Fundacją Inicjatywa B.

Warsztaty z digitalizacji zostały sfinansowane ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

/oprac. AN/
/Komunikat – Fundacja Inicjatywa B/

Poprzedni artykułJakie akcesoria spawalnicze warto posiadać w swoim warsztacie?
Następny artykułTeraz na egzamin trzeba jechać do Wałbrzycha. Przyszli motocykliści będą mogli zdawać również w Świdnicy?