Strona główna Wydarzenia Bezpłatna pomoc osobom uzależnionym od alkoholu w Świdnicy i w regionie

Bezpłatna pomoc osobom uzależnionym od alkoholu w Świdnicy i w regionie

0

Masz problem z alkoholem? Chcesz pokonać swoje uzależnienie? Wspólnota AA zaprasza na spotkania wspierające osoby i rodziny mające problem z chorobą alkoholową. Bezpłatna pomoc jest możliwa zarówno stacjonarnie, jak i za pośrednictwem telefonu i internetu. Mityngi są organizowane również w Świdnicy, Strzegomiu, Jaworze i wielu innych dolnośląskich miejscowościach.

Wspólnota AA jest dobrowolną, nieformalną społecznością samopomocową, w której celem dla każdego jej uczestnika jest utrzymanie trzeźwości własnej i wspomaganie innego uzależnionego w jej osiągnięciu. Definicję Wspólnoty najprościej określa Preambuła AA: „Anonimowi Alkoholicy są Wspólnotą mężczyzn i kobiet, którzy dzielą się nawzajem doświadczeniem, siłą i nadzieją, aby rozwiązać swój wspólny problem i pomagać innym w wyzdrowieniu z alkoholizmu.

Jedynym warunkiem uczestnictwa we Wspólnocie jest chęć zaprzestania picia. Nie ma w AA żadnych składek ani opłat, jesteśmy samowystarczalni poprzez własne dobrowolne datki. Wspólnota AA nie jest związana z żadną sektą, wyznaniem, działalnością polityczną, organizacją czy instytucją. Nie angażuje się w żadne publiczne polemiki. Nie popiera ani nie zwalcza żadnych poglądów. Naszym podstawowym celem jest trwać w trzeźwości i pomagać innym alkoholikom w jej osiągnięciu” – informuje Wspólnota AA.

Podstawową formą działalności każdej grupy AA jest zebranie jej członków, zwane potocznie mityngiem grupy. Jest to spotkanie trzeźwiejących alkoholików, trwające z reguły ok. 1 – 2 godzin, podczas którego alkoholicy dzielą się wiedzą i doświadczeniem na swojej drodze ze zdrowienia z uzależnienia. – Mówiąc prościej – wypowiadają się, rozmawiają na najróżniejsze tematy związane z chorobą alkoholową: jak rozwijać się, jak być coraz lepszym człowiekiem, jak nie cierpieć i radzić sobie z problemami życia codziennego bez potrzeby używania alkoholu – wyjaśnia. Program zdrowienia AA oparty jest na 12 Krokach AA – zasadach rozwoju duchowego, a m.in. stosunki ze światem zewnętrznym reguluje 12 Tradycji AA.

Wiele grup AA prężnie działa w samej Świdnicy. Funkcjonują tutaj grupy AA – „U Billa i Boba” przy ul. Rolniczej 9 (spotkania w poniedziałki o godz. 18.00), „Emaus” przy ul. Prądzyńskiego 2 (spotkania we wtorki o godz. 17.00), „Nadzieja”, „Topos” (obie grupy spotkania przy ul. Długiej 33). W areszcie śledczym w Świdnicy regularnie spotyka się grupa AA „24h”, działając na terenie jednostki penitencjarnej, gdzie w spotkaniach uczestniczą osadzeni oraz wolontariusze z wolności.

W najbliższej okolicy Świdnicy także istnieje możliwość skorzystania z mityngów AA. Grupy spotykają się w Jaworzynie Śląskiej, Strzegomiu, Jaworze, Bolkowie, Świebodzicach i Wałbrzychu oraz Szczawnie-Zdroju. Wszystkie spotkania są za darmo a Wspólnota, kierując się zasadą anonimowości, nie prowadzi spisu członków i nie wymaga zapisów.

Pełny spis mityngów w okolicach Świdnicy jest dostępny pod adresami:

Wszelkie przydatne informacje o Wspólnocie AA są dostępne na stronie: www.aa.org.pl

Wspólnota AA skupia na całym świecie około 3 milionów zdrowiejących i wyzdrowiałych alkoholików – kobiet i mężczyzn w ponad 180 krajach świata, którzy spotykają się na mityngach AA organizowanych przez ok. 120 tysięcy grup AA. W Polsce Wspólnota istnieje od roku 1974, obecnie w ponad 2 i pół tysiącach grup AA trzeźwieje ponad 40 tysięcy Polaków.

/oprac. red./
/informacje – Wspólnota AA/

Poprzedni artykułPracownicy socjalni nagrodzeni
Następny artykułŻołnierze Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożą uroczystą przysięgę na świdnickim Rynku