Strona główna Kultura Weekend z muzyką organową. Koncerty w Kościele Pokoju i w świdnickiej katedrze

Weekend z muzyką organową. Koncerty w Kościele Pokoju i w świdnickiej katedrze

0

Na 110-letnim instrumencie w Kościele Pokoju w piątek, 14 października zagra francuski organista Jean-Baptiste Monnot z Rouen. To kolejny ciekawy koncert, zorganizowany w ramach jesiennej odsłony Festiwalu Schlaga. Natomiast w sobotę, 15 października melomanii będą mieli okazję uczestniczyć w ostatnim już muzycznym wydarzeniu z cyklu „Śladami Mistrzów”. W świdnickiej katedrze zagra utalentowany, młody i nagradzany organista z Mielca – Dominik Kapino. Wstęp na koncerty wolny.

Francuski organista zagra na Festiwalu Schlaga

Jesienna odsłona VII Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga trwa w Świdnicy. Już w piątek, 14 października o godz. 18.30 w Kościele Pokoju miłośnicy muzyki organowej będą mieli okazję usłyszeć kolejnego zagranicznego gościa. Recital na ponad 110-letnich symfonicznych organach wykona Jean-Baptiste Monnot z francuskiego Rouen. Wstęp wolny.

Jean-Baptiste Monnot to francuski organista. Studiował grę na fortepianie w klasie prof. Hervé Gringoire. Gry organowej uczył się w Narodowej Szkole Muzycznej Dieppe w klasie prof. Nicolasa Pien i w Konserwatorium w Rouen w klasie prof. Louisa Thiry i François Ménissier. Za wykonanie recitalu dyplomowego otrzymał nagrody: “Złoty Medal”, “Premier Prix de Perfectionnement” oraz “Premier prix d’excellence”. W wieku 18 lat zdobył pierwszą nagrodę na 4. Konkursie dla Młodych Organistów, przyznaną jednogłośnie przez jury pod przewodnictwem Marie-Claire Alain. Jako solista regularnie koncertuje z zespołami kameralnymi i orkiestrami w ramach międzynarodowych festiwali muzycznych. W latach 2012-2016 uczył gry organowej w Konserwatorium Mantes-la-Jolie. Od 2015 roku jest organistą tytularnym kościoła St. Ouen w Rouen. Każdego lata prowadzi tam kursy mistrzowskie o zasięgu międzynarodowym.

Organizatorzy: Fundacja Dobrej Muzyki i Kościół Pokoju w Świdnicy Mecenat: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

Finałowy koncert Śladami Mistrzów

W sobotę, 15 października na wyjątkowe muzyczne doznania publiczność może liczyć na finałowym koncercie Festiwalu Organowego „Śladami Mistrzów” – edycja młodych. Na katedralnych organach zagra kolejny młody, utalentowany i już doświadczony organista – Dominik Kapinos z Mielca. Koncert rozpocznie się o godz. 19.00. Wstęp wolny. Po koncercie prowadzona będzie zbiórka pieniężna na rzecz remontu organów katedralnych.

Dominiki Kapinos na Mieleckim Festiwalu Muzycznym 2021 – źródło –https://festiwalmielec.pl/

Dominik Kapinos (ur. 2003) jest laureatem I Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Organistów w Sanoku (II miejsce) oraz laureatem IX Ogólnopolskiego Konkursu Organowego uczniów klas organów szkół muzycznych II stopnia w Olsztynie (III miejsce). Ponadto otrzymał nagrodę za najlepsze wykonanie utworu Maxa Regera na XV Białostockim Festiwalu Młodych Organistów w Białymstoku (2019). Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez m. in. prof. dr hab. Radosława Marca i dr hab. Michała Markuszewskiego. Brał udział w „I Akademii Improwizacji Organowej” w Cieszynie (2021). Występował z recitalem na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej w Oleśnicy (2021). Jest stypendystą Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie dla najlepszych szkół muzycznych w Polsce w latach 2019-2021. Na co dzień jest uczniem Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Mielcu w klasie organów Agnieszki Kramarz.

Repertuar finałowego koncertu „Śladami Mistrzów”:

*A. Guilmant (1837-1911) – I sonata d-moll op.42 cz.I – Introdukcja i Allegro,
*J. S. Bach (1685-1750) – Largo z II sonaty c-moll BWV 526,
*J. S. Bach (1685-1750) – Preludium i fuga Es-dur BWV 552,
*F. B. Mendelssohn (1809 – 1847) – III sonat A-dur op. 65 nr 3,
*F. Nowowiejski (1877-1946)- Toccata z IX Symfonii f-moll na organy op. 45 nr 9

Inicjatorem i kierownikiem artystycznym festiwalu jest młody świdnicki organista Jakub Moneta

/oprac. AN/

/Materiały – Fundacja Dobrej Muzyki,
Festiwal Śladami Mistrzów, Mielecki Festiwal Muzyczny/

Poprzedni artykułWojna w Ukrainie ciągle trwa. Dziękują świdniczanom za pomoc i proszą o więcej [LIST]
Następny artykułZwiodła go wizja szybkiego zysku