Inauguracja 8. Festiwalu Filmowego Spektrum, pokazy filmów m.in. „Piskalki”, „Płot” „Viktoria”, „Sonata”, „Strzępy” oraz pierwsze spotkania z ich twórcami. Za nami filmowy weekend w Świdnicy. Tegoroczne święto kina potrwa do 29 października. Przed widzami mnóstwo projekcji najnowszych, nagradzanych, wartych obejrzenia, polskich i zagranicznych pełnometrażowych filmów, ale też krótkich metraż w każdym gatunku. Nie zabraknie też kolejnych spotkań z aktorami i reżyserami oraz wydarzeń towarzyszących – jak chociażby koncertu muzyki filmowej czy międzypokoleniowej potańcówki.

Świdnickie święto kina Spektrum zainaugurowano w sobotę, 22 października. Filmem otwarcia były „Piskalki” w reżyserii Lidii Dudy. Tuż po nim publiczność miała okazję porozmawiać z autorem zdjęć do dokumentu Wojciechem Staroniem.
W niedzielę, 23 października zaprezentowano m.in. krótkie metraże „Płot” o trudnej relacji dwóch starszych mężczyzn na polskiej prowincji z główną rolą pochodzącego ze Świdnicy Juliusza Chrząstowskiego, a także „Victoria” z Katarzyną Figurą, wcielającą się w rolę kobiety odkrywającej swoją seksualność. Miłośnicy kina obejrzeli również dramat „Sonata” z Łukaszem Simlatem – w roli ojca walczącego o zdrowie utalentowanego syna, a także obrazu „Strzępy” w reżyserii i według scenariusza Beaty Dzianowicz. Po każdym z tych pokazów odbyły się spotkania z aktorami i reżyserką.
Dziś kolejne projekcie filmowe, spotkania i wydarzenia. Łącznie w tym roku widzowie – w ramach m.in. Konkursu Spektrum, sekcji konkursowych Bliżej/Closer i Okiem Młodych, a także zestawu Oko na dokument, Set Free czy Young Classics – będą mogli zobaczyć ponad 80 tytułów, w tym krótkie metraże z całego świata, filmy pełnometrażowe z największych tegorocznych festiwali filmowych (część przedpremierowo), a nawet teledyski na dużym ekranie, które swoją warstwą wizualną ogląda się jak najlepsze kino. W ramach Spektrum odbędzie się także szereg wydarzeń towarzyszących, jak – koncert muzyki filmowej, potańcówka międzypokoleniowa czy spacer śladami świdnickich murali. Szczegółowy program – TUTAJ.
Informacje o dostępnych biletach znaleźć można na stronie Świdnickiego Ośrodka Kultury
/oprac. AN/
/Zdjęcia – Świdnicki Ośrodek Kultury, Spektrum/


![Kolędowanie z Czerwonymi Gitarami podczas świątecznego spotkania w Strzegomiu [FOTO/VIDEO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/12/Strzegomskie-Koledowanie-2025.12.28-29-238x178.jpg)


![Dwa nocne pożary w Wirkach. Spłonęły budynki gospodarcze [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/01/Wirki-pozar-2026.01.03-mix-100x75.jpg)



![DRUMMERS FROM HELL Festival 2025. Kto wygrał zaproszenia? [ROZWIĄZANIE KONKURSU]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/12/Drummers-From-Hell-Fest-2024-@-Swidnicki-Osrodek-Kultury-foto-Rafal-Kotylak-14_small-100x75.jpg)
