Strona główna Kultura „Proust w teatrze”. Alchemicy zapraszają na teatralną lekcję

„Proust w teatrze”. Alchemicy zapraszają na teatralną lekcję

0

Jeden z najwybitniejszych francuskich pisarzy – Marcel Proust i jego dzieło życia „W poszukiwaniu straconego czasu” wkrótce staną się tematem do rozmowy o teatrze. Lekcję o inscenizacjach arcydzieła wybitnego prozaika przełomu XIX i XX wieku poprowadzi Krzysztof Dix ze Świdnickiego Ośrodka Kultury. Wydarzenie zaplanowano w czwartek, 20 października w Galerii Fotografii oraz w III Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy. Wstęp wolny.

Świdnicki Ośrodek Kultury w ramach projektu Alchemia teatralna zaprasza na lekcję teatralną „Proust w teatrze”.

Teatr to jeden z wielkich tematów „W poszukiwaniu straconego czasu”, monumentalnego dzieła Marcela Prousta. W pierwszym tomie obserwujemy, jak dziecięcy bohater pragnie po raz pierwszy zobaczyć spektakl na własne oczy, ale najpierw odmawiają mu tego rodzice, a potem lekarz. Dopiero w tomie drugim trafi on do teatru. Uda się do tego wytęsknionego miejsca wraz z ukochaną babką, by zobaczyć wielką aktorkę Bermę. Niespodziewanie wątek teatralny powraca w zakończeniu „Czasu odnalezionego”, ostatniej części powieści, gdzie jesteśmy świadkami upadku Bermy, niegdyś podziwianej, teraz opuszczonej.

Adaptacje powieści Prousta rzadko goszczą jednak na teatralnych deskach. Jej rozmiary (jest prawie dwukrotnie dłuższa od całej Biblii) oraz introspektywny i refleksyjny charakter sprawiają, że uchodzi za zupełnie niesceniczną (podobnie jak niefilmową — trudne dzieje pełnej ekranizacji „W poszukiwaniu”, do której ostatecznie nie doszło, poniekąd tego dowodzą). W ostatnich latach powstały jednak dwa ważne spektakle mierzące się zarówno z całością (pojmowaną oczywiście umownie), jak i częścią dzieła Prousta: „Francuzi” Krzysztofa Warlikowskiego i „Le Côté de Guermantes” Christophe’a Honoré.

O tych i innych inscenizacjach „W poszukiwaniu straconego czasu” opowie Krzysztof Dix. Lekcja teatralna odbędzie się 20 października dwukrotnie – o godz. 10.00 w Galerii Fotografii, a o godz. 13.35 w III Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy. Wstęp wolny.

/oprac. AN/
/Informacje – Alchemia Teatralna/ŚOK/

Poprzedni artykułOd regionalnych specjałów po zabawki. Jarmark Produktów Regionalnych zawitał na świdnicki Rynek [FOTO/VIDEO]
Następny artykułTrenowali pod okiem utytułowanego szkoleniowca [FOTO]