Do końca października planowane jest zakończenie robót związanych z odbudową zabytkowej altany stanowiącej centralny punkt Parku Młodzieżowego, a także sąsiadującej z nią parkowej fontanny. Na realizację prac przeznaczono ponad 3 mln 345 tys. złotych.
Drewnianą altanę na kamienno-ziemnym podwyższeniu wybudowano w 1875 roku na gruzach Fleszy Ceglanej. Na cześć podpułkownika Riebla, radnego miejskiego i inicjatora zakładania terenów zielonych w miejscu zlikwidowanego zewnętrznego pasa świdnickich fortyfikacji, parkowy belweder nazwano Riebelshöhe. Przez ponad 100 lat był to jeden z ciekawszych obiektów architektonicznych miasta. Charakterystyczna konstrukcja przetrwała do XXI wieku. W roku 2005 altanę ogrodzono wysokim płotem, a w 2007 rozebrano. Obiekt był w tak złym stanie technicznym, że w każdej chwili mógł runąć. Od tego czasu, o tym, jak altana wraz z otaczającym ją założeniem parkowym wyglądała w czasach swojej świetności, można było się przekonać wyłącznie z archiwalnych zdjęć oraz ilustracji na dawnych kartkach pocztowych.
Od kilku lat trwały starania dotyczące odbudowy drewnianej altany, na co próbowano pozyskać środki ze świdnickiego budżetu obywatelskiego. Przez kilka lat mieszkańcy i społecznicy prowadzili też prace porządkowe na zagrodzonym wzniesieniu, na którym dawniej stała altana. Nadzieję na powrót charakterystycznego obiektu przyniosło rozpoczęcie prac rewitalizacyjnych w Parku Młodzieżowym w maju 2020 roku.
Przetarg na odbudowę altany oraz jej sąsiedztwa rozstrzygnięto ostatecznie w sierpniu 2021 roku, a na realizację tego zadania przeznaczono ponad 3 mln 345 tys. złotych. W ramach prac wykonawca zajął się rozbiórką korpusu pozostałości po altanie oraz dna fontanny, odbudową murów dolnego i górnego tarasu, wyczyszczeniem konstrukcji murowej, wykonaniem instalacji elektrycznej do oświetlenia i iluminacji obiektu oraz instalację wodno-kanalizacyjną do obsługi fontann, budową schodów, a także montażem drewnianej konstrukcji altany.
/mn/
fot. Dariusz Nowaczyński, mn