Strona główna Kultura O debiucie prozatorskim z Mateuszem Pakułą w Galerii Fotografii

O debiucie prozatorskim z Mateuszem Pakułą w Galerii Fotografii [FOTO]

0

Dramatopisarz, dramaturg i reżyser teatralny był gościem tegorocznego literackiego festiwalu Cztery Żywioły Słowa. Z Mateuszem Pakułą m.in. o jego nagradzanym debiucie prozatorskim „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” z 2021 roku rozmawiała świdnicka poetka, pisarka Barbara Elmanowska.

W ramach świdnickiego festiwalu literackiego Cztery Żywioły Słowa rozmawialiśmy wczoraj w Galerii Fotografii z Mateuszem Pakułą na temat jego książki „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję”. Spotkanie, które prowadziła Barbara Elmanowska, było punktem wyjścia dla długiej i głębokiej dyskusji nie tylko o literaturze, ale też naszej postawie wobec tego, co związane z chorobą i śmiercią — rzeczami dotykającymi nas wszystkich, ale nieustannie wypieranymi – relacjonuje na facebook’u Świdnicki Ośrodek Kultury.

W Świdnicy znamy Mateusza Pakułę dzięki warsztatom dramatopisarskim, jakie prowadzi od wielu lat w ramach projektu Alchemia teatralna. Dramatopisarz, dramaturg i reżyser teatralny wielokrotnie nagradzany był za swoje sztuki, adaptacje i spektakle. Wydał sześć książek z dramatami. Jego najważniejsze realizacje teatralne w ostatnim czasie to „Lem vs P. K. Dick” i „Pluton p-brane” w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie oraz „Wieloryb the Globe”, w reżyserii Evy Rysovej. Jako dramaturg i autor adaptacji współtworzył m.in. takie spektakle jak: „Śnieg” czy „Konformista” w reżyserii Bartosza Szydłowskiego, oraz „Wojna polsko-ruska” i „Paw królowej” w reżyserii Pawła Świątka. W 2021 roku opublikował swój debiut prozatorski „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję”. Została ona nominowana do szeregu nagród, m.in. Odkrycia Empiku, Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, Nagrody Literackiej Gdynia. Otrzymała też Nagrodę Specjalną w konkursie Debiut Literacki — Pióro Roku 2021.

Festiwal Cztery Żywioły Słowa w tym roku ma formę rozproszonych w czasie spotkań, warsztatów i innych literackich działań. Kolejne z wydarzeń planowane jest już w przyszłym tygodniu. W poniedziałek, 10 października z czytelnikami spotka się znany pisarz, scenarzysta i publicysta, autor powieści kryminalnych i sensacyjnych – Zygmunt Miłoszewski. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.00 w świdnickim teatrze. Wstęp wolny.

/oprac. AN/
/materiały – ŚOK/

Poprzedni artykułWe wrześniu powitali ponad setkę maluchów. Statystyki urodzeń w świdnickim „Latawcu”
Następny artykułDrastyczne podwyżki cen prądu mogą zniszczyć wizję elektrycznych autobusów w Świdnicy? [WYWIAD]