Strona główna Wydarzenia Świdnica Książę Bolko II Mały z wizytą na świdnickim Rynku

Książę Bolko II Mały z wizytą na świdnickim Rynku [FOTO]

0

Przedstawieniu postaci księcia Bolka II oraz jego dokonań poświęcone było niedzielne wydarzenie zorganizowane przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „SRH Świdnica”. W rolę władcy wcielił się Mateusz Wożniak, zaś o oprawę muzyczną podczas historycznej impresji zadbał Zespół Muzyki Dawnej „Totus Musicus” z Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy, prowadzony przez Agnieszkę Banach.

Książę Bolko II Świdnicki nazywany jest ostatnim, niezależnym księciem piastowskim na Śląsku. Za jego rządów Świdnica nie tylko znacząco się rozbudowała. – Miasto zawdzięczało mu szerokie uprawnienia sądownicze, prawo bicia monety oraz prawo mili, prawo magdeburskie, z którego mogły brać wzór inne miasta, wreszcie tzw. prawo małżeńskie, regulujące prawa spadkowe i obowiązujące jeszcze przez długie stulecia – wyliczała Agnieszka Dudzińska w „Encyklopedii Świdnicy”. Bolko był także fundatorem katedry świdnickiej. Zasłużony dla miasta i regionu władca zmarł w 1368 roku.

W niedzielę rekonstruktorzy zabrali mieszkańców, a także osoby odwiedzające Świdnicę przy okazji giełdy staroci, w podróż do przeszłości. W samo południe na balkonie Muzeum Dawnego Kupiectwa pojawił się książę Bolko II ze swoimi halabardnikami, do których dołączyła księżna Agnieszka, przed wejściem do muzeum zgromadziła się młodzież z Zespół Muzyki Dawnej „Totus Musicus” grając muzykę średniowieczną na instrumentach fletowych. Zgromadzeni mieszkańcy mieli możliwość poznać historię świdnickiego władcy. Rekonstruktorzy zaprezentowali swoje stroje, a następnie udali się w przemarsz wokół Rynku.

Było to już szóste i ostatnie w tym roku spotkanie z cyklu „IX wieków historii Świdnicy. Jej wybitni przedstawiciele”. Założone i prowadzone przez Krzysztofa Dworenko-Dworkina Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „SRH Świdnica” w ubiegłym roku prezentowało postaci astronomki Marii Kunic oraz legionisty Mieczysława Kozara-Słobódzkiego, a w tym roku poligloty Emila Krebsa, księżnej Agnieszki, jak również księżniczki Anny świdnickiej. Stowarzyszenie ogromną wagę przykłada do wiarygodności historycznej, a liczy się każdy detal – od butów, po fryzurę i dodatki. Widzowie mogą nie tylko oglądać, ale także poznać historię prezentowanych postaci oraz zapytać o każdy szczegół stroju i rekwizytów. Podczas niedzielnego wydarzenia w postać księcia wcielił się Mateusz Wożniak, jako księżna Agnieszka wystąpiła Małgorzata Hercuń, a rolę halabardników zagrali Michał Hercuń oraz Karol Irla.

/mn/

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułŚwidnica wczoraj i dziś. Ul. Nauczycielska
Następny artykułUpolowali piękne grzyby [ROZWIĄZANIE KONKURSU]