Strona główna 112 Jeden oszukany na węgiel, drugi na kryptowaluty

Jeden oszukany na węgiel, drugi na kryptowaluty

0

Do świdnickiej komendy zgłosili się kolejni mieszkańcy powiatu, którzy padli ofiarą oszustów. Policjanci apelują o zachowanie rozwagi przy transakcjach internetowych.

Przestępcy wykorzystują każdą okoliczność by się wzbogacić. Obok oszustw „na wnuczka”, „na policjanta”, „czy na pracownika socjalnego” pojawiają się nowe. Przestępcy wykorzystują też sytuację związaną z opałem. Wczoraj do Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy zgłosił się 43-letni mieszkaniec powiatu świdnickiego, który padł ofiarą oszustwa. Mężczyzna wykorzystał wyszukiwarkę, aby znaleźć miejsce, gdzie można kupić węgiel. Po wpłaceniu zaliczki za transport opału na wskazane konto, zakupiony opał nie trafił do kupującego, a kontakt ze „sprzedającym” się urywał. Dalsze postępowania w tej sprawie prowadzą policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą – informuje Magdalena Ząbek ze świdnickiej policji.

Ofiarą oszustwa padł również 32-letni mieszkaniec powiatu świdnickiego, który chciał zarobić na kryptowalutach. – Jak wynikało z jego relacji na jednej ze storn internetowych znalazł newsa o mężczyźnie, dzięki któremu mógłby zarobić na kryptowalutach. 32-latek zaczął szukać kontaktu z tym mężczyzną. Szybko znalazł kontakt do niego – tak przynajmniej sądził, bo nie zwrócił uwagi na różnicę jednej litery w adresie i w efekcie skontaktował się ze oszustami. Ci namówili 32-latka do założenie konta na ich platformie do obrotu kryptowalutami, następnie do zakupu kryptowaluty za kwotę 4200 złotych, a później do zmiany ich na dolary. Zgodnie z ustaleniami po siedmiu dniach mężczyzna miał mieć możliwość wypłaty swoich środków, ale dwa dni przed tą możliwością otrzymał informację z żądaniem aktualizacji konta poprzez wpłatę kolejnych środków tym razem 2 tysięcy dolarów. Rzekomi konsultanci kontaktowali się z 32-latkiem i informowali o konieczności wpłaty kwoty celem aktualizacji konta. Kiedy mężczyzna nie chciał dopłacić jego konto zostało zablokowane, bez możliwości wypłaty. Kontakt z rzekomym konsultantem także się urwał. Wówczas 32-latek zrozumiał, że został oszukany – relacjonuje Ząbek.

Po raz kolejny apelujemy o rozwagę podczas wykonywania operacji finansowych. Pamiętajmy, że oszuści cały czas modyfikują swoje metody, których celem jest wyłudzenie pieniędzy. Zachowajmy zdrowy rozsądek, a wobec obcych bądźmy nieufni – przypomina rzecznik świdnickiej policji. Mundurowi apelują zarazem o rozwagę podczas internetowych zakupów, stosowanie zasady ograniczonego zaufania, a także ostrożne podchodzenie do „super okazji” i „promocji”, które mogą się okazać kolejnym chwytem oszustów.

/KPP Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułCOVID-19. Raport ministerstwa zdrowia
Następny artykułŚwidnickie liderki tabeli jadą do Wrocławia