Czy w Świebodzicach powstanie zakład produkcji biometanu? Trwa właśnie postępowanie dotyczące wydania decyzji środowiskowej dla inwestycji przy ulicy Lotniczej. Sprzeciw wobec planowanej budowy wyrażają okoliczni mieszkańcy, którzy obawiają się fetoru, jaki miałby towarzyszyć działalności zakładu. W tej sprawie wystosowali petycję do władz miasta. – Nie ufamy zapewnieniom inwestorów, co do nieszkodliwości inwestycji – stwierdzili.
W maju 2022 roku wszczęta została procedura udziału społeczeństwa w postępowaniu dotyczącym wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanej budowy „zakładu produkcji biometanu z zespołem kogeneracyjnym i węzłem produkcji nawozów”. Z wnioskiem w tej sprawie wystąpiło Przedsiębiorstwo Projektowania i Realizacji Inwestycji „ArchiPol” z Wrocławia. Inwestycja miałaby zostać zlokalizowana na działkach położonych przy ulicy Lotniczej. Zakłada się, że zakład byłby oddalony o około 800-900 metrów od najbliższych zabudowań mieszkalnych.
Obawy dotyczące planowanej inwestycji mieszkańcy Świebodzic zaczęli wyrażać już na początku czerwca. – Nieopodal znajduje się działająca oczyszczalnia ścieków, która swoją działalnością już generuje problemy zapachowe, na które narzekają mieszkańcy dzielnicy Ciernie. Budowa tego typu zakładu znacznie utrudni życie nie tylko w Cierniach, ale i w całych Świebodzicach oraz wsi Olszany, która będzie graniczyć bezpośrednio z tym zakładem – wskazywał jeden z mieszkańców Cierni. Wówczas też rozpoczęto zbieranie podpisów pod petycją w sprawie zaniechania budowy zakładu.
Planowana lokalizacja zakładu produkcji biometanu
– Mieszkańcy Cierni zaniepokojeni planowaną lokalizacją przy ulicy Lotniczej zakładu produkcji biogazu, wyrażamy stanowczy sprzeciw przeciwko lokalizacji ww. zakładu. Proces produkcji biogazu generuje przykry zapach wręcz fetor, gdzie przy wiatrach południowych i południowo-zachodnich, które w 95% wieją w ciągu roku w kierunku zabudowań mieszkalnych w Cierniach. Znajduje się również tam w odległości paruset metrów szkoła. Od dłuższego czasu Ciernie mają problem z oczyszczalnią ścieków w tym samym rejonie, związane jest to z rzutem ścieków w soboty i dni deszczowe, co jest nagminnie stasowane przez zarządców oczyszczalni. Wszelkie prośby o reakcję pozostają głuche – stwierdzono w petycji, którą skierowano do burmistrza oraz zastępcy burmistrza Świebodzic, a także przewodniczącej Rady Miejskiej w Świebodzicach.
– Do produkcji biogazu niezbędne jest dostarczenie dużej ilości materiałów takich jak odpady zwierzęce, gnojowica itp., jak również sorgo, które jest planowane w uprawie na pobliskich polach. My jako mieszkańcy nie ufamy zapewnieniom inwestorów, co do nieszkodliwości inwestycji. Najlepszym przykładem jest biogazownia w Świdnicy przy ulicy Metalowców, gdzie od dwóch lat mieszkańcy Pszenna i Osiedla Kolonia w Świdnicy panuje wręcz fetor wydobywający się z tych zakładów. Są inne rozwiązania. Lokalizacja tego typu zakładu winna być umiejscowiona z dala od siedlisk ludzkich np. w lasach – wskazano w piśmie.
14 czerwca petycja wpłynęła do Urzędu Miejskiego w Świebodzicach, a 11 lipca została ona rozpatrzona przez radnych z komisji skarg, wniosków i petycji Rady Miejskiej. – Komisja jednogłośnie uznała petycję za słuszną oraz zwróciła się z wnioskiem do burmistrza miasta o zajęcie stanowiska w tej sprawie, ponieważ burmistrz jest organem wykonawczym do rozpatrzenia w/w petycji – poinformowała Halina Mądra, przewodnicząca Rady Miejskiej.
Wobec coraz donośniejszych głosów sprzeciwu dla inwestycji, 10 sierpnia 2022 roku zorganizowane zostało spotkanie informacyjne dla mieszkańców. Kolejne spotkanie, podczas którego zaprezentowana zostanie koncepcja i założenia zakładu produkcji biometanu, odbędzie się w czwartek, 15 września o godzinie 18.00 w Szkole Podstawowej nr 2 w Świebodzicach, przy ulicy Mieszka Starego 4. – Spotkanie dedykowane jest w szczególności mieszkańcom Spółdzielni Mieszkaniowej w Świebodzicach, mieszkańcom Cierni, a także rolnikom z Gminy Świebodzice zainteresowanym dywersyfikacją produkcji rolnej, uprawą roślin energetycznych i świadczeniem usług sprzętowych – przekazano w komunikacie świebodzickiego ratusza.
Do 5 października w siedzibie Urzędu Miejskiego w Świebodzicach, w wydziale gospodarki nieruchomościami, ochrony środowiska i zagospodarowania przestrzennego, każdy mieszkaniec, który jest zainteresowany planowaną budową może zapoznać się z raportem o oddziaływaniu planowanego przedsięwzięcia na środowisko oraz wszelką dokumentacją w tej sprawie. Również do 5 października istnieje możliwość składania uwag i wniosków odnośnie planowanej inwestycji.
Jak informują urzędnicy, uwagi i wnioski mogą być wnoszone: 1) w formie pisemnej na adres: Urząd Miejski w Świebodzicach ul. Rynek 1, 58-160 Świebodzice; 2) drogą elektroniczną na adres: ś[email protected] (z podaniem tytułu wiadomości – „Uwagi i wnioski do obwieszczenia GNZ.6220.2.2022.MZ z dnia 02 września 2022 r.”); 3) ustnie do protokołu. – Złożone uwagi i wnioski zgłoszone w związku z udziałem społeczeństwa zostaną rozpatrzone przez burmistrza miasta Świebodzice – organu właściwego do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, a informacje o tym, w jaki sposób zostały wzięte pod uwagę i w jakim zakresie zostały uwzględnione, wskaże w uzasadnieniu decyzji – zaznaczono w komunikacie opublikowanym na stronie Urzędu Miejskiego.
Michał Nadolski
[email protected]