Strona główna Artykuł sponsorowany Prowadzenie firmy w Polsce – jak zrobić to dobrze i o czym...

Prowadzenie firmy w Polsce – jak zrobić to dobrze i o czym pamiętać?

0

Masz już własną działalność gospodarczą w Polsce, ale nie do końca wiesz, w jaki sposób możesz nią wydajnie zarządzać? A może dopiero planujesz to, jak założyć firmę jednoosobową? W takim razie poznaj podstawowe wskazówki, które są ważne zarówno na etapie zakładania działalności, jak i jej dalszego prowadzenia.

Firma w Polsce – jak założyć firmę jednoosobową?

W dzisiejszych czasach masz wiele opcji, aby założyć własną firmę – co ciekawe, wiele formalności dopełnisz nawet przez internet np. poprzez swoją indywidualną bankowość elektroniczną. Jeśli zastanawiasz się, jak założyć firmę jednoosobową, oto kilka podstawowych kwestii:

 1. Określ swój cel w kwestii prowadzonej działalności.
 2. Ustal nazwę firmy i upewnij się, czy w ogóle musisz ją rejestrować.
 3. Przedstaw adres firmowy w dokumentach dla urzędu.
 4. Wybierz odpowiednie kody PKD, które określą zakres Twojej działalności.
 5. Wybierz formę opodatkowania – tutaj masz kilka opcji: zryczałtowany podatek od dochodów ewidencjonowanych, karta podatkowa, podatek liniowy.
 6. Sprawdź, czy musisz być płatnikiem VAT.
 7. Ustal sposób rozliczania się z US i ZUS – wybierz biuro księgowe.
 8. Sprawdź, jakie są podstawowe koszty związane z prowadzeniem firmy.
 9. Złóż wniosek CEIDG-1 i zarejestruj swoją działalność.

Ogólnie rzecz biorąc, rejestracja własnej działalności gospodarczej pozwala na legalne prowadzenie działań w wybranej branży i uzyskiwanie dochodu. Teraz już mniej więcej wiesz, jak założyć firmę jednoosobową lub inną działalność. Formalności urzędowe nie są trudne do załatwienia, a samą firmę zarejestrujesz nawet w jeden dzień – przy odrobinie szczęścia.

Organizacja pracy firmy – co jest ważne podczas prowadzenia własnej działalności gospodarczej?

Wiedząc już, jak założyć firmę jednoosobową powinieneś też zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów takich, jak np. organizacja pracy i dokumentacji. Świetnym rozwiązaniem jest nawiązanie współpracy z profesjonalnym biurem księgowym. Dzięki temu zapanujesz nie tylko nad wszelkimi rozliczeniami w firmie, ale także nad dokumentacją księgową. Dodatkowo w miarę swoich możliwości oraz metod rozwoju przedsiębiorstwa inwestuj w takie rozwiązania, jak:

 • nowoczesny sprzęt i oprogramowanie komputerowe,
 • działania polegające na digitalizacji i archiwizacji dokumentów,
 • organizację czasu pracy.

Oczywiście to tylko podstawowe elementy, jakie mogą pozytywnie wpłynąć na sposób prowadzenia firmy oraz organizację pracy. Nawet jeśli działasz jako jednoosobowa działalność gospodarcza, musisz inwestować i dbać o swój rozwój. W przeciwnym razie nie będziesz w stanie konkurować na rynku z innymi przedsiębiorstwami w tej samej branży.

Czy warto założyć jednoosobową działalność gospodarczą?

Jest wiele powodów, dla jakich warto założyć własną jednoosobową działalność gospodarczą. To przede wszystkim szansa na niezależność finansową oraz możliwość wykonywania swojej pracy zawodowej na własnych zasadach. Jednoosobową działalność gospodarczą warto założyć zawsze wtedy, kiedy: masz dobry pomysł na biznes, posiadasz już siatkę klientów i przede wszystkim chcesz uniezależnić się finansowo od pracodawców.

Jeśli potrzebujesz większej ilości informacji dotyczącej zakładania JDG, sprawdź poradnik https://wspieramyfirmy.pl/zakladanie-firmy/.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułNietypowa zguba
Następny artykułDziewiąty bieg na szczyt Wieży Ratuszowej. Gotowi na 222 schody?