Strona główna Artykuł sponsorowany Praca za granicą na emeryturze – czy emeryci mogą zostać opiekunami osób...

Praca za granicą na emeryturze – czy emeryci mogą zostać opiekunami osób starszych?

0

Sporo osób starszych, mimo przejścia na emeryturę, szuka dodatkowego zajęcia – także w celach zarobkowych. Ciekawym pomysłem wydaje się w takim wypadku praca w zawodzie opiekuna osób starszych. Czy z punktu widzenia prawa podjęcie takiej pracy przez emeryta (nie tylko w Polsce, ale też np. w Niemczech) jest możliwe?

Emerytura w Polsce a praca w Niemczech

Praca na emeryturze za granicą wydaje się dobrym rozwiązaniem dla osób, które czują się na siłach, by dalej pracować, a jednocześnie zależy im na możliwie jak najwyższym wynagrodzeniu. Co istotne, zgodnie z prawem, osoba, która uzyskała prawo do emerytury w Polsce, może podjąć zatrudnienie w Niemczech – i to właściwie bez żadnych ograniczeń. Tym samym praca u naszego zachodniego sąsiada jest pomysłem wartym rozważenia.

Jaką pracę może podjąć polski emeryt, który szuka zatrudnienia w Niemczech? Wiele osób, będących już na emeryturze, decyduje się na pracę w zawodzie opiekuna osób starszych. Powodów jest wiele, a atrakcyjne wynagrodzenie jest tylko jednym z nich. Praca w roli opiekuna osób starszych wymaga zazwyczaj doświadczenia w opiece, które wielu emerytów posiada. Dodatkowo osoby będące na emeryturze najczęściej doskonale wiedzą, z jakimi problemami zmagają się seniorzy.

Praca w Niemczech a emerytura: czy opiekun osób starszych to dobry wybór?

Niektórzy emeryci mogą mieć jednak wątpliwości, czy podołają opiece nad starszą i schorowaną osobą, zwłaszcza, że sami mają już swoje lata. Warto jednak wiedzieć, co zazwyczaj wchodzi w zakres obowiązków opiekunów. Oprócz pomocy podopiecznemu w podstawowych czynnościach (w tym – w utrzymaniu higieny czy ubieraniu się), opiekun najczęściej przygotowuje też posiłki (z uwzględnieniem diety podopiecznego), robi zakupy, wykonuje drobne prace domowe, pomaga seniorowi w poruszaniu się (jeśli ten ma problemy z przemieszczaniem się), a także – po prostu dotrzymuje mu towarzystwa. Tym samym duża tężyzna fizyczna nie jest potrzebna do pracy w tym zawodzie.

Opiekunka osób starszych w Niemczech: sposób na podreperowanie domowego budżetu i nie tylko

Praca jako opiekunka osób starszych w Niemczech pozwala nie tylko zarobić dodatkowe pieniądze (a warto przecież pamiętać, że emerytury w Polsce zazwyczaj nie są zbyt wysokie), ale też – zdobyć nowe doświadczenia czy podnieść poziom swoich kompetencji językowych. Wielu emerytów czuje, że całkowita rezygnacja z jakiejkolwiek aktywności zawodowej nie jest dobrym pomysłem – i w takiej sytuacji praca jako opiekun osób starszych w Niemczech może być świetnym pomysłem.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułZłodzieje grasują na „Osiedlu nad potokiem”
Następny artykułNazywano je „nielegalnym miejskim szaletem”. Przejście w Zaułku Świętokrzyskim przeszło przemianę [FOTO]