Strona główna Kultura Młodzi organiści będą koncertować w świdnickiej katedrze. Już wkrótce Festiwal „Śladami Mistrzów”...

Młodzi organiści będą koncertować w świdnickiej katedrze. Już wkrótce Festiwal „Śladami Mistrzów” [PROGRAM]

0

W sobotę 24 września, koncertem inauguracyjnym promującym nową płytę Jakuba Monety „Organy katedry świdnickiej – historia dźwiękiem pisana” rozpocznie się Festiwal Organowy „Śladami Mistrzów – Edycja Młodych”.

Pomysłodawcą i kierownikiem artystycznym festiwalu jest Jakub Moneta, młody i utalentowany organista, który dzięki swojemu talentowi i pasji doskonale znany wielu świdniczanom. W 2019 roku zdobył on pierwszą nagrodę na IX Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Olsztynie, a w 2021 roku został zwycięzcą I Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Organistów w Sanoku oraz V Transgranicznego Konkursu Organowego w Raciborzu. Jest także trzykrotnym zdobywcą III miejsca w ramach 30, 32 i 33. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi. III nagrodę zdobył również w ramach XVI Białostockiego Festiwalu Młodych Organistów, gdzie ponadto otrzymał nagrodę specjalną za wykonanie preludium chorałowego J. S. Bacha Allein Gott in der Höh’ sei Ehr’ BWV 662. w 2022 roku zdobył trzecie miejsce i tytuł laureata w najstarszej grupie wiekowej (od 17 do 22 roku życia) „V International Young Organist Competition” .

Festiwal potrwa przez cztery kolejne soboty. Wszystkie koncerty odbędą się w katedrze świdnickiej i będą rozpoczynały się zawsze o godz. 19:00.Wystąpią młodzi, ale już utytułowani i rozpoznawalni polscy muzycy: Michał Basista, Krzysztof Bas i Dominik Kapinos.

Od kilku lat Jakub Moneta angażuje się w ratowanie katedralnych organów. Podobnie będzie i tym razem. Po każdym z koncertów prowadzona będzie zbiórka pieniężna na rzecz remontu instrumentu.

Festiwal objęty jest Patronatem Honorowym Prezydent Miasta Świdnicy Beaty Moskal-Słaniewskiej i Biskupa Świdnickiego ks. bp Marka Mendyka oraz Marszałka Województwa Dolnośląskiego – Cezarego Przybylskiego.

/opr. red./

Poprzedni artykułSzukasz pracy? Targi pracy już w najbliższy czwartek
Następny artykułSynoptycy ostrzegają przed intensywnymi opadami