Strona główna Wydarzenia Żarów Mieszkańcy gminy Żarów dziękowali za plony

Mieszkańcy gminy Żarów dziękowali za plony [FOTO]

0

Barwny korowód dożynkowy, prezentacja wieńców, dziękczynna msza święta, pyszności na dożynkowych stołach, konkursy i wspólna zabawa taneczna z zespołem Milano – tak wyglądały tegoroczne dożynki gminne w Żarowie.

Święto plonów rozpoczęła msza święta dziękczynna w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarowie, podczas której poświęcono dożynkowe wieńce, kosze owoców i warzyw oraz bochny chleba. – Co roku spotykamy się na przełomie lata i jesieni, by cieszyć się z tego, co podarowała nam Matka Ziemia. Stojące przed nami wieńce dożynkowe i chleby są nie tylko symbolem obfitości plonów, ale przede wszystkim ciężkiej pracy rolnika. Dlatego dzisiaj, w czasie dożynek, dziękujmy wspólnie Bogu za ten piękny świat – mówił ks. dziekan Piotr Ważydrąg proboszcz parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarowie.

Tuż po uroczystej mszy świętej kolorowy korowód dożynkowy z przedstawicielami poszczególnych sołectw udał się na targowisko miejskie w Żarowie, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Dożynkowe wieńce oraz kosze można było podziwiać tuż przed główną sceną. Burmistrz Leszek Michalak, w asyście starostów dożynek Marty Wądołowskiej oraz Wojciecha Wiącka podzielili wśród uczestników chleb wypieczony z tegorocznego ziarna.

Dożynki to jedno z najpiękniejszych świąt nie tylko dla rolników, ale także dla każdego mieszkańca wsi. Wyrażamy w ten dzień radość z zebranych po ciężkiej pracy plonów. Chciałoby się powiedzieć, że dobrze by było odpocząć po żniwach, ale jak wiemy praca w gospodarstwie rolnym nie kończy się wraz ze zbiorem zbóż. Niemniej jednak to właśnie zboże zebrane latem jest ukoronowaniem ciężkiej pracy rolnika – z niego powstaje chleb będący symbolem dostatku i sytości – mówił podczas otwarcia uroczystości dożynkowych burmistrz Leszek Michalak.

Podczas święta plonów zgromadzona publiczność mogła podziwiać widowisko obrzędowe „Misterium Chleba” oddające dożynkowy klimat. Program artystyczny w wykonaniu Ludowo-Estradowego Zespołu Mokrzeszów zaprezentowany został z licznymi biesiadnymi przyśpiewkami. Po występie można było wysłuchać koncertu w wykonaniu zespołu Krukowianie. O przekąski zatroszczyli się gospodynie i gospodarze, dzięki którym na stoiskach przygotowanych przez mieszkańców można było spróbować pierogów, swojskich wędlin, smalcu z pajdą chleba, wyszukanych ciast i deserów oraz innych lokalnych przysmaków.

Rozstrzygnięto także dożynkowe konkursy. Nagrodę za najpiękniejszy wieniec dożynkowy zdobyło sołectwo Pyszczyn. W konkursie „Złota Makutra – Śliwkowy Zawrót Głowy” pierwsze miejsce zajęło sołectwo Bożanów, drugie miejsce sołectwo Mielęcin, a trzecie miejsce Oliwia Brańka z Pożarzyska. Nagrody zwycięzcom konkursu wręczali poseł Izabela Katarzyna Mrzygłocka, burmistrz Leszek Michalak, zastępca burmistrza Przemysław Sikora oraz sekretarz gminy Sylwia Pawlik.

Za ciężką pracę, wysiłek, a przede wszystkim wielkie zaangażowanie wszystkim sołectwom podziękowania złożyli burmistrz Leszek Michalak, zastępca burmistrza Przemysław Sikora oraz przewodniczący Rady Miejskiej Roman Konieczny. Wszystkim rolnikom, z okazji Święta Plonów w Żarowie, podziękowali także posłowie na Sejm RP Izabela Katarzyna Mrzygłocka, Ireneusz Zyska oraz Marek Dyduch. – Składamy serdeczne podziękowania gospodarzom tegorocznych dożynek oraz wszystkim mieszkańcom za ogromny wkład, pracę oraz zaangażowanie w przygotowanie tej wspaniałej uroczystości – dziękowała mieszkańcom poseł Izabela Katarzyna Mrzygłocka.

Gwiazdą tegorocznych dożynek gminnych był zespół Milano.

/UM Żarów, opr. mn/

Poprzedni artykułLawendowe warsztaty ponownie zawitają na plac Pokoju
Następny artykułŚwidnica miastem murali. Najnowszy poświęcony jest pamięci utalentowanej plastyczki [FOTO]