Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Ma dodać otuchy w nowej rzeczywistości. Bajka dla dzieci z Ukrainy trafi...

Ma dodać otuchy w nowej rzeczywistości. Bajka dla dzieci z Ukrainy trafi do gminnych placówek

0

„Ola, Borys i nowi przyjaciele” – to kolejna odsłona bajki terapeutycznej, która ma oswajać dzieci z Ukrainy z trudnymi doświadczeniami oraz nową rzeczywistością, w której się znalazły. Ponad 300 egzemplarzy bajki trafiło już do Urzędu Gminy Świdnica, skąd powędrują do gminnych placówek oświatowych i Szkolnego Schroniska Młodzieżowego.

Bajka opowiada historię ukraińskiego rodzeństwa, które musi się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Początkowo Ola i Borys nie czują się pewnie w obcym kraju, nowa rzeczywistość ich przytłacza i onieśmiela, jednak z czasem poznają nowe miejsca oraz osoby. Zaczynają czuć się bezpieczniej i coraz śmielej eksplorują nowy świat. – Bajka jest wynikiem charytatywnej pracy ponad 20 osób i instytucji. Powstała z myślą o dzieciach w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, które wraz ze swoimi opiekunami były zmuszone opuścić Ukrainę w związku z wybuchem wojny. – Bajka pomaga dzieciom odnaleźć się w nowej rzeczywistości, dodaje im otuchy – zaznacza Ilona Byra, założyciel i prezes zarządu Instytutu Heweliusza, który wydał bajkę.

Bajka „Ola, Borys i nowi przyjaciele” pełni funkcję terapeutyczną. Jej celem jest oswojenie i dodanie otuchy dzieciom, które zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów i osiedlenia się w Polsce. – Z jednej strony normalizuje różne doświadczenia emocjonalne towarzyszące nowym sytuacjom, a z drugiej wskazuje możliwe sposoby radzenia sobie w nowych sytuacjach – tłumaczy prof. dr hab. Justyna Ziółkowska. – Dzieci, które przyjechały do nas z Ukrainy mierzą się z bardzo różnymi problemami. Część z nich wymaga jedynie zapewnienia poczucia bezpieczeństwa, stabilizacji, otwartości i czasu, by mogły się zaadoptować do nowej sytuacji. Inne będą wymagały dodatkowego wsparcia, również w formie profesjonalnej pomocy psychologicznej – mówi pomysłodawca projektu dr hab. Justyna Ziółkowska, prof. Uniwersytetu SWPS.

Dzięki Instytutowi Heweliusza, ponad 300 egzemplarzy trafiło już do Urzędu Gminy Świdnica, skąd bajki powędrują do naszych placówek oświatowych i Szkolnego Schroniska Młodzieżowego. Publikacja jest już dostępna w kąciku malucha. Podobnie jak dwujęzyczne kolorowanki umilą naszym gościom czas oczekiwania, podczas realizowania spraw urzędowych – informuje Janusz Waligóra z Urzędu Gminy Świdnica.

/Instytut Heweliusza, UG Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułKulturalne nagrody wręczone. Nowy sezon rozpoczął koncert Sonii Bohosiewicz [FOTO]
Następny artykułZbliżają się ósme zawody z cyklu Świdnickiego Grand Prix