Strona główna Artykuł sponsorowany Jak prowadzić zdrowy styl życia? 5 najważniejszych zasad

Jak prowadzić zdrowy styl życia? 5 najważniejszych zasad

0
W czasach, gdy żyjemy coraz szybciej i znacznie częściej narażeni jesteśmy na różnego rodzaju choroby cywilizacyjne, musimy pamiętać o praktykowaniu zdrowego stylu życia. Zakłada on wielowymiarowe dbanie zarówno o umysł, jak i ciało. O jakich zasadach warto pamiętać, by możliwe było prowadzenie zdrowego stylu życia? Oto 5 wskazówek, które pomogą Ci żyć zdrowo!

Zbilansowana dieta to podstawa!

Gdy myślimy o zdrowym stylu życia, nie bez powodu wyobrażamy sobie wdrażanie odpowiedniej diety. W dużej mierze to od tego, w jaki sposób odżywiasz swoje ciało, zależy Twoje zdrowie i samopoczucie. Pierwszym krokiem do upewnienia się, że jesz prawidłowo, będzie określenie swojego zapotrzebowania energetycznego – zarówno w kwestii kalorii, jak i makroskładników. Zrezygnuj z posiłków typu fast food, produktów wysokoprzetworzonych i opartych na cukrach prostych. Pamiętaj także o piciu przynajmniej 2 litry wody dziennie. Zbilansowana dieta to pierwszy krok w zdrowy styl życia!

Zadbaj o odpowiednią ilość i jakość snu

To, w jaki sposób odpoczywasz, ma istotny wpływ na zdrowie Twojego ciała i umysłu. Niedostateczna ilość snu oznacza przemęczenie, większą podatność na stres i osłabienie procesów regeneracyjnych organizmu. Sen powinien być nie tylko długi, lecz także obejmujący przejście przez wszystkie kluczowe fazy snu. Dlaczego jest to ważne? Zdolność do zdrowego wypoczynku to mniejsze ryzyko otyłości, depresji czy cukrzycy. Niewyspanie może także prowadzić do spadków koncentracji, problemów z zapamiętywaniem czy pogorszenia się nastroju.

Zrezygnuj z używek

Papierosy, nadużywanie leków, alkohol lub inne używki mają zły wpływ na organizm. Osłabiają kluczowe jego obszary, w dłuższej perspektywie mogąc prowadzić do rozwoju nowotworów lub wielu innych ciężkich chorób. Ogranicz, a w miarę możliwości całkowicie zrezygnuj z używek – dzięki temu poprawisz swój ogólny stan zdrowia i wspomożesz procesy regeneracji organizmu. Uzyskasz także lepszą wydolność oraz odporność.

Prowadź aktywny tryb życia

Nie bez powodu mówi się, że sport to zdrowie. Odpowiednia ilość ruchu jest kluczowa dla zachowania sprawności i zdrowia organizmu. Nie musisz wyczynowo uprawiać sportu, by zadbać o swoje zdrowie – wystarczą ćwiczenia kilka razy w tygodniu. Nie musisz również chodzić na siłownię. Zdrowy styl życia zachowasz także wykonując ćwiczenia w domu. By poprawić ich efektywność, możesz rozważyć zakup prostych, ale praktycznych akcesoriów treningowych, takich jak maty lub gumy do ćwiczeń.

Kontroluj swój stan zdrowia

Wykonuj regularne badanie profilaktyczne nawet wtedy, kiedy czujesz się dobrze. Taki krok pozwoli na wczesne wykrycie różnych chorób, także tych szczególnie groźnych. Pamiętaj, że zidentyfikowanie obecności nowotworów jeszcze we wczesnym stadium ich rozwoju to największa szansa na ich wyleczenie. Na jakiego rodzaju badania warto się udać? Osoby w każdym wieku i o dowolnej płci powinny co 2-3 lata wykonywać morfologię krwi. Do popularnych badań podstawowych zalicza się także badanie ogólne moczu. Kobiety powinny pamiętać o cytologii i samobadaniu piersi, a mężczyźni po 40. roku życia – o badaniach prostaty i kolonoskopii.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułRaport resortu zdrowia o COVID-19
Następny artykułKulturalne nagrody wręczone. Nowy sezon rozpoczął koncert Sonii Bohosiewicz [FOTO]