Strona główna 112 Synoptycy ostrzegają przed burzami oraz silnymi opadami deszczu. Możliwe wezbrania na rzekach

Synoptycy ostrzegają przed burzami oraz silnymi opadami deszczu. Możliwe wezbrania na rzekach

0

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla całego Dolnego Śląska ostrzeżenie przed burzami. W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu synoptycy zwracają również uwagę na możliwość wystąpienia gwałtownych wzrostów stanów wody na rzekach w regionie.

Aktualizacja: Po godzinie 16.00 synoptycy IMGW podnieśli poziom ostrzeżenia meteorologicznego oraz hydrologicznego dla powiatu świdnickiego do II stopnia. Miejscami na rzekach możliwe jest przekroczenie stanów ostrzegawczych oraz alarmowych.

zdjęcie archiwalne

Ostrzeżenie meteorologiczne II stopnia dla powiatu świdnickiego obowiązywać będzie do godziny 2.00 w niedzielę. – Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 40 mm do 55 mm, oraz porywy wiatru do 80 km/h. Miejscami grad – przekazano w komunikacie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Prawdopodobieństwo wystąpienia prognozowanych zjawisk oceniono na 80%.

Synoptycy IMGW wydali w sobotę również ostrzeżenia hydrologiczne I oraz II stopnia dotyczące gwałtownych wzrostów stanów wody. – W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych, punktowo także alarmowych (szczególnie w Świebodzicach na Pełcznicy) – informowało Biuro Prognoz Hydrologicznych we Wrocławiu.

W sobotę o godzinie 16.38 dla obszaru „Bystrzyca górna do zbiornika Mietków” wydane zostało najwyższe ostrzeżenie hydrologiczne III stopnia. – W związku z gwałtownym wzrostem stanu wody spowodowanym kumulacją opadów burzowych, na Piławie w profilu Dzierżoniów będzie się utrzymywało przekroczenie stanu ostrzegawczego oraz istnieje możliwość przekroczenia progu stanu alarmowego – przekazał Jan Szymankiewicz, synoptyk IMGW-PIB. Alert obowiązywać będzie do godziny 7.00 w niedzielę.

/IMGW, opr. mn/

Poprzedni artykułWalczymy o drugie zwycięstwo w tym sezonie! [RELACJA LIVE]
Następny artykułWieczór Flamenco z hiszpańsko-polskim trio [KONKURS]