Strona główna Kultura Koncerty w Świdnicy na 30-lecie Międzynarodowej Przyjaźni Muzycznej

Koncerty w Świdnicy na 30-lecie Międzynarodowej Przyjaźni Muzycznej

0

Młodzi muzycy oraz nauczyciele m.in. z Polski, Włoch, Niemiec czy Łotwy znów się spotkają i będą dzielić się radością wspólnego muzykowania. To będzie już 30. edycja projektu Międzynarodowej Przyjaźni Muzycznej, a jego niepowtarzalne wyniki będzie może usłyszeć na trzech koncertach charytatywnych w Świdnicy. Wyjątkowe muzyczne występy zaplanowano 8 i 11 sierpnia.

Fotografia organizatora projektu – International Musical Friendship

„Poprzez muzykę do przyjaźni” – międzynarodowy muzyczny projekt, zapoczątkowany 30 lat temu, w wyniku spotkania Markusa Lentza i Jana Adamowicza. Od tego czasu co roku organizowane są letnie spotkania muzyczne młodzieży z różnych krajów (Niemcy, Włochy, Polska, Litwa, do 2021 również szkoła z Rosji) i z radością dzielimy się wieścią, że w tym roku też się spotkaliśmy. Efektem tych niezwykłych spotkań są wspólne koncerty charytatywne – informuje uczestnicząca w projekcie Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Ludomira Różyckiego w Świdnicy.

Koncerty w Świdnicy zaplanowano w przyszłym tygodniu. Będzie można się na nie wybrać 8 sierpnia do Kościoła św. Józefa, a także 11 sierpnia do świdnickiej Szkoły Muzycznej oraz do Świdnickiego Ośrodka Kultury. Wstęp wolny. Na koncertach będzie można przekazać dobrowolne datki na rzecz Fundacji Pomocy Biednym Dzieciom „Ut Unum Sint”.

Inicjatywa Międzynarodowej Przyjaźni Muzycznej realizowana jest pod hasłem „Poprzez muzykę ku przyjaźni… poprzez przyjaźń ku muzyce”  i ma przynosić radość ze wspólnego muzykowania, spotkania oraz dzielenia się kulturami. Jego głównym punktem jest międzynarodowy muzyczny obóz, w którym każdego roku uczestniczy około 100 młodych muzyków wraz z nauczycielami. Nie jest to kurs mistrzowski, ale miejsce, w którym wszyscy wspólnie szukają piękna. W ten sposób pozornie niemożliwe staje się realne: młodzież — z zupełnie różnych środowisk, posługująca się różnymi językami, w różnym wieku i na różnym poziomie muzycznego zaawansowania — doświadcza jedności i staje się bohaterami przygody, która ma ogromny wpływ na ich życie. W tym roku muzyczny kurs został został zaplanowany w Krzyżowej w dniach 6 do 13 sierpnia.

/materiały – IMF International Musical Friendship,
PSM I st. im. Ludomira Różyckiego w Świdnicy,
Świdnicki Ośrodek Kultur/

Poprzedni artykułGniazdo szerszeni niedaleko ścieżki spacerowej. Co dalej z owadami?
Następny artykułOd piaskowych po ogniowe. Opowieści o niezwykłych zegarach