Strona główna Kultura Koncert smyczkowy zakończył Letnią Akademię Muzyczną w Morawie

Koncert smyczkowy zakończył Letnią Akademię Muzyczną w Morawie [FOTO]

0

Młodzi muzycy z Polski, Niemiec i Ukrainy po dwóch tygodniach intensywnych prób zagrali trzeci, tym razem finałowy koncert smyczkowy w Pałacu w Morawie. Występ zakończył tegoroczną Letnią Akademię Muzyczną.

Finałowy koncert w Pałacu w Morawie – fot. Oliwia Drozdowicz

W tym roku w projekcie – od 31 lipca do 13 sierpnia –  wzięło udział 42 uczestników. Ukraińcy przyjechali z Kijowa, Odessy, Lwowa, ale także z Berlina, Stuttgartu i Wrocławia, gdzie tymczasowo udało im się znaleźć schronienie. Kierownictwo artystyczne projektu sprawowała Zoya Nevogodovska, koncertująca skrzypaczka, nauczycielka w muzycznej szkole Bach –Gymnasium i wyższej szkole muzycznej Hannsa Eichlera w Berlinie.

W tym roku w repertuarze oprócz Bacha, Vivaldiego i  Purcella sięgnięto również po dzieła kompozytorów ukraińskich – Wasyla Barwinskiego, postaci tragicznej, właściwie ikonicznej dla losu Ukraińców w XX w. Przed II wojną światową obywatel II Rzeczpospolitej, po wojnie więziony przez 10 lat przez władze sowieckie i zmuszony do podpisania zgody na zniszczenie własnych kompozycji. Zachowały się te utwory, które zostały wydane, część udało się kompozytorowi odtworzyć w ostatnich latach życia.

Nasza orkiestra oczarowała i wzruszyła publiczność wykonaniem utworu „Melodia” Miroslava Skoryka, który urodził się we Lwowie, był dyrektorem artystycznym Opery Kijowskiej. Jego utwór Melodia stał się symbolem walki Ukraińców i wolność i grany jest w geście solidarności przez wiele światowych orkiestr – relacjonuje Marzena Muszyńska-Szwegler, dyrektor Fundacji św. Jadwigi i koordynator projektu wolontariackiego.

Tegoroczną Letnią Akademię w Morawie odwiedził wybitny skrzypek Yevhenij Kostritzki, który poprowadził warsztaty skrzypcowe oraz wystąpił razem z orkiestrą podczas koncertu w Teatrze w Szczawnie Zdroju.

Podczas tegorocznego koncertu finałowego Fundacja św. Jadwigi w Morawie została również uhonorowana certyfikatem „Miejsce przyjazne wolontariuszom”.  – Certyfikat przyznany nam przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego umacnia nas w dążeniu do wypracowania coraz lepszych standardów współpracy naszej organizacji z wolontariuszami, dzielenia się dobrymi praktykami i promowaniu tej formy zaangażowania obywatelskiego – tłumaczy. Został on wręczony przez Małgorzatę Misztelę z Narodowego Instytutu Wolności z programu Korpus Solidarności oraz Waldemara Weihsa, prezesa Fundacji „Merkury”, Partnera Regionalnego Korpusu Solidarności.

Wręczenie certyfikatu „Miejsce przyjazne wolontariuszom”

Projekt powstał dzięki finansowemu wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży i fundacji Sanddorf-Stiftung.

/oprac. red./
/komunikat, materiały, zdjęcia – organizatora Fundacji św. Jadwigi w Morawie/

Poprzedni artykułDeszczowe zakończenie świdnickiego cyklu [FOTO]
Następny artykułPomarańczowy alert. Upał potrwa co najmniej do czwartku