Strona główna Artykuł sponsorowany Kancelaria prawna, a adwokacka — czym się różnią?

Kancelaria prawna, a adwokacka — czym się różnią?

0

Choć każdy ma nadzieję, że nie będzie musiał korzystać z pomocy prawnej, to jednak nie da się tego uniknąć. Nie zawsze usługi takie dotyczą reprezentacji w sądzie karnym czy rodzinnym. Natomiast wsparcie prawne może być potrzebne w biznesie lub podczas konstruowania umów. Dowiedz się, co odróżnia kancelarię prawną od adwokackiej.

Kancelaria adwokacka – Gdańsk

Kancelarię adwokacką tworzą osoby, które spełniają określone wymogi, takie jak ukończenie studiów wyższych prawniczych oraz aplikacji w kancelarii, złożenie egzaminu oraz wpisanie na listę adwokatów. Dzięki uzyskanemu tytułowi możliwa jest pełna obsługa prawna wraz z reprezentacją w sądzie w sprawach:

 • karnych,
 • karnoskarbowych,
 • rodzinnych i spadkowych,
 • cywilnych,
 • gospodarczych,
 • odszkodowawczych.

Innymi słowy, kancelaria adwokacka Gdańsk haberihaber.pl, może reprezentować interesy klienta w każdej sprawie sądowej, ze względu na uprawnienia zawodu.

Kancelaria prawna – czyli jaka?

Wiele osób z przyzwyczajenia używa określeń takich jak prawnik czy adwokat wymiennie. Warto jednak wiedzieć, że ta pierwsza nazwa dotyczy każdego, kto ukończył studia prawnicze. Nie oznacza to jednak, że ma prawo do posługiwania się tytułem zawodowym czy do reprezentowania interesów klienta w sądzie. Zatem nie każdy prawnik ma takie uprawnienia jak adwokat. Może to wynikać z nieukończonej aplikacji, niezdanego egzaminu lub ukończenia innej specjalizacji. Mianem prawnika można określić nie tylko adwokatów, ale także notariuszy, sędziów czy radców prawnych.

Kancelaria adwokacka a prawna – co je różni?

Zastanawiając się, jakie są różnice pomiędzy kancelarią adwokacką a prawną, należy wziąć pod uwagę możliwość świadczenia danych usług. W przypadku wyboru tej drugiej uzyskasz:

 • poradę prawną,
 • doradztwo,
 • sporządzenie pisma,

Natomiast kancelaria adwokacka w odróżnieniu od prawnej umożliwia skorzystanie z pełnej obsługi, wraz z reprezentacją w sądzie. Warto również pamiętać, że każdy adwokat jest zobowiązany do wykupienia ubezpieczenia OC – dzięki czemu w przypadku uzasadnionych roszczeń dotyczących jakości usług, uzyskasz odszkodowanie. Prawnicy nie mają nałożonego obowiązku wykupienia takiej polisy. Kolejnym aspektem, który stanowi różnicę pomiędzy kancelarią adwokacką a prawną to pojęcie ochrony tajemnicy zawodowej. Adwokaci są zobowiązani do zachowania jej oraz przestrzegania zasad etyki, natomiast nie ma takiego samego obowiązku w przypadku prawników bez aplikacji.

Mając na uwadze wymienione różnice pomiędzy kancelarią adwokacką a prawną, warto zastanowić się przed wyborem nad kilkoma kwestiami:

 • jakich usług oczekujesz,
 • czy będzie potrzebna reprezentacja prawna w sądzie,
 • jakiego doświadczenia oczekujesz u mecenasa,
 • jaki zakres prawny będzie niezbędny, aby jak najlepiej spełnić Twoje oczekiwania.

W przypadkach spraw o dużej wadze, które mogą zaważyć na Twoim bezpieczeństwie finansowym czy dobrobycie, warto wybrać takie wsparcie, które w jak największym stopniu ochroni Twoje interesy. Dlatego, gdy wymagana jest reprezentacja w sądzie, wiele osób wybiera kancelarię adwokacką, ze względu na szerszy zakres usług.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułJesienna odsłona Festiwalu Schlaga. Przed nami wyjątkowe koncerty [PROGRAM]
Następny artykułBystrzycy spod zarośli prawie nie widać. Jest jeden chętny do koszenia skarp [FOTO]