Strona główna Temat dnia Gminy apelują, by nie składać wniosków o dopłatę na węgiel

Gminy apelują, by nie składać wniosków o dopłatę na węgiel

0

Coraz tłumniej mieszkańcy powiatu świdnickiego dopytują się w urzędach gmin o możliwość uzyskania zapowiadanej przez rząd dopłaty do zakupu węgla. Urzędnicy w mediach społecznościowych i na stronach internetowych informują – nie przynoście wniosków, bo jeszcze nie ma ustawy.

Projekt ustawy przewiduje wypłatę 3.000 zł dodatku węglowego dla każdego gospodarstwa domowego, używającego węgla jako źródła ogrzewania, co musi być potwierdzone odpowiednim wpisem do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Wsparcie finansowe w wysokości 3.000 zł wspomoże budżety domowe, dla których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel lub węglopochodne – przypomina UM w Żarowie.

Dodatek będzie przysługiwał gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego.

Warunkiem otrzymania dodatku węglowego jest wcześniejsze zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Dodatek nie będzie przysługiwał osobom, które kupiły węgiel w cenie 996,60 za tonę z rządową dopłatą, którą zakłada rządowy program na zakup tańszego opału przez gospodarstwa domowe w 2022 i 2023 roku.

Nad ustawą będzie obradował Senat – być może na najbliższym posiedzeniu 3-4 sierpnia. Zapewne Senat zgłosi poprawki, będą one musiały być rozpatrzone przez Sejm, który będzie obradował 5 sierpnia. Po rozpatrzeniu poprawek ustawa trafi do podpisu do Prezydenta RP. Dopiero po wejściu w życie ustawy będzie można składać wnioski o dodatek – czytamy w informacji na stronie UM Żarów.

Na chwilę obecną ustawa nie weszła w życie. Jeśli uzyskamy takie informacje będziemy Państwa o tym na bieżąco informować. Prosimy o cierpliwość – apelują urzędnicy z gminy Świdnica i dodają, że informacja o tym, gdzie będzie można pobrać i złożyć wniosek zostanie podana w osobnym komunikacie.

Jak informuje Żarów, wniosek na dodatek węglowy będzie do pobrania w Ośrodku Pomocy Społecznej oraz na stronie internetowej www.um.zarow.pl Wniosek będzie można złożyć w wersji papierowej lub za pośrednictwem usługi ePuap (niezbędne jest posiadanie Profilu Zaufanego) na stronie https://mobywatel.gov.pl. Wnioski przesłane pocztą elektroniczną nie będą rozpatrywane. Prosimy śledzić naszą stronę internetową, gdzie na bieżąco podawane będą wszystkie ważne informacje na ten temat.

Opozycja chce wprowadzić do projektu ustawy poprawki, które rozszerzyłyby dopłaty na inne rodzaje paliwa, m.in. olej opałowy, pellet czy koks. Podobnie jak PiS, także PO nie chce wprowadzenia progu dochodowego. Koszt dopłat tylko dla gospodarstw opalanych węglem oszacowany został  na 11,5 miliarda zł.

/UM Żarów, UG Świdnica, opr. red./

Poprzedni artykułNajnowsze dane ministerstwa zdrowia o COVID-19
Następny artykułKomoda industrialna – funkcjonalny i stylowy mebel do Twojego domu