Strona główna Wydarzenia Dożynkowe wieńce, barwny korowód i Misterium Chleba. Żarów zaprasza na gminne dożynki

Dożynkowe wieńce, barwny korowód i Misterium Chleba. Żarów zaprasza na gminne dożynki

0

Dożynki, zwane niegdyś wyżynkami, obrzynkami w dalszym ciągu mają jeden, wspólny mianownik – świętowanie i podziękowanie za zebrane plony. Gmina Żarów zaprasza i zachęca do włączenia się w to najważniejsze dla rolników, ale też dla wszystkich święto. W tym roku dożynki zaplanowano 11 września na targowisku miejskim w Żarowie.

Dożynki gminne 2021 w Łażanach

Dożynki tradycyjnie rozpoczną się uroczystą mszą świętą w intencji rolników, która odprawiona zostanie w Kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarowie o godz. 12.00. W programie dożynkowego święta także przemarsz barwnego korowodu dożynkowego, którego najważniejszym elementem będą wieńce dożynkowe. Nie zabraknie dzielenia się chlebem dożynkowym i degustacji lokalnych potraw przygotowanych specjalnie na tę okazję. Przed publicznością zaprezentowane zostanie „Misterium Chleba” w wykonaniu Ludowo-Estradowego Zespołu Mokrzeszów. Ponadto zostaną wybrane i nagrodzone najpiękniejsze wieńce przygotowane przez sołectwa gminy Żarów. Rozstrzygnięty zostanie również konkurs Kulinarny „Złota Makutra” – Śliwkowy Zawrót Głowy. Odznaczymy zasłużonych mieszkańców oraz organizacje i stowarzyszenia odznaczeniem Złoty Dąb.

Oprócz ceremoniału dożynkowego na scenie będzie można obejrzeć występy zespołów regionalnych, a gwiazdą tegorocznych dożynek gminnych będzie zespół Milano. Zabawę taneczną prowadzić będzie zespół Walter Band. Ponadto na odwiedzających czekać będą liczne stoiska kulinarne i regionalne przedstawicielek Kół Gospodyń Wiejskich i sołectw gminy Żarów.

Organizatorem dożynek są – Gmina Żarów, Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie, sołectwo Mielęcin oraz Mikoszowa.

/oprac. AN/
/komunikat – Magdalena Pawlik – UM Żarów/

Poprzedni artykułNajnowszy raport resortu zdrowia o COVID-19
Następny artykułGniazdo szerszeni niedaleko ścieżki spacerowej. Co dalej z owadami?