Strona główna 0_Slider Apelują o zablokowanie podręcznika do HiT. Ostatni dzień na podpisy

Apelują o zablokowanie podręcznika do HiT. Ostatni dzień na podpisy

0

„W sposób szczególnie okrutny uderza w dzieci poczęte w wyniku leczenia niepłodności, nazywając metodę in vitro produkcją i hodowlą ludzi oraz stawiając pytanie „kto będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci?” – prezeska świdnickiej Fundacji EndoMama pisze petycję do prezydent Świdnicy i starosty świdnickiego o wycofanie podręcznika do przedmiotu Historia i Teraźniejszość. Jeszcze dzisiaj można składać podpisy.

Zdjęcie udostępnione na portalu społecznościowym przez Annę Gromek

Historia i teraźniejszość ma zastąpić przedmiot wiedza o społeczeństwie i w roku szkolnym 2022/2023 nauczany będzie w klasach pierwszych liceów ogólnokształcących, technikach oraz branżowych szkołach I stopnia. W kolejnych latach zmiana obejmie kolejne klasy. Do użytku szkolnego dopuszczony został podręcznik Wydawnictwa Biały Kruk „Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945-1979”, którego autorem jest prof. Wojciech Roszkowski. Ze strony środowiska naukowego pojawiły się zastrzeżenia dotyczące zawartości książki, a niektóre treści zawarte w podręczniku wzbudziły szczególne kontrowersje. Dotyczy to między innymi fragmentu dotyczącego płodności i planowania rodziny:

„Wraz z postępem medycznym i ofensywą ideologii gender wiek XXI przyniósł dalszy rozkład instytucji rodziny. Lansowany obecnie inkluzywny model rodziny zakłada tworzenie dowolnych grup ludzi czasem o tej samej płci, którzy będą przywodzić dzieci na świat w oderwaniu od naturalnego związku mężczyzny i kobiety, najchętniej w laboratorium. Coraz bardziej wyrafinowane metody odrywania seksu od miłości i płodności prowadzą do traktowania sfery seksu jako rozrywki, a sfery płodności jako produkcji ludzi, można powiedzieć hodowli. Skłania to do postawienia zasadniczego pytania: kto będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci? Państwo, które bierze pod swoje skrzydła tego rodzaju „produkcję”?”

Krytycznie treści zawarte w podręczniku autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego ocenili niektórzy historycy, nauczyciele i uczniowie, a także politycy opozycji. Oświadczenie krytykujące podręcznik wydali radni z klubu Platformy Obywatelskiej w Radzie Miejskiej w Świdnicy. 15 sierpnia na świdnickim Rynku odbył się z kolei protest przeciwko treściom, jakie znalazły się w książce.

Głos w sprawie budzących kontrowersje zapisów z podręcznika „Historia i teraźniejszość” postanowiła  zabrać prezes Fundacji Endomama i inicjatorka wprowadzenia świdnickiego programu in-vitro. – Podręcznik jest przeznaczony dla uczniów pierwszych klas szkół średnich. Autor podręcznika, prof. Wojciech Roszkowski przedstawia w nim treści dyskryminujące dzieci poczęte in-vitro, które nazywa „produkcją”, „hodowlą ludzi”, a także w krzywdzący sposób przedstawia środowisko osób LGBT. Słowa, które są ujęte w tej książce są haniebne i niedopuszczalne. Jestem oburzona. Podjęłam działanie, gdyż nie pozwolę na szufladkowanie mnie jako osoby niepłodnej, a kiedyś myślącej o dziecku z in-vitro. Nie jest mi obojętny los par starających się o dzieci z in-vitro. W końcu liczy się ciepło domowego ogniska i miłość płynąca z serc kochającej się rodziny – mówiła Anna Gromek podczas emocjonalnego wystąpienia przed Radą Miejską w Świdnicy podczas sesji 23 sierpnia.

Apeluję do mieszkańców powiatu świdnickiego o zastanowienie się, jak obłudne informacje przedstawie ten podręcznik. Z tego powodu powstała petycja, którą jako fundacja Endomama złożymy na ręce prezydent Świdnicy, Beaty Moskal-Słaniewskiej, a także starosty świdnickiego, Piotra Federowicza. Liczy się wsparcie, dlatego proszę o składanie podpisów. Nie nadawajmy ludziom etykiet. Traktujmy wszystkich równo i z należytym szacunkiem – dodała Gromek.

Petycję można podpisać jeszcze dzisiaj, 29 sierpnia w następujących punktach:

Centrum Pięknego Ciała Świdnica
FMP Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Świdnicy
Świdnickie Organizacje Pozarządowe ul. Długa 33
Studio Urody Alicja
Sklep Vist ul Środkowa 6 Świdnica
Fundacja Erakobiet

/red./

Poprzedni artykułMistrzowie parkowania [FOTO]
Następny artykułTen sezon będzie dla nich rekordowy… Rusza dodatkowy nabór