Od czerwca w Muzeum Narodowym we Wrocławiu można oglądać wystawę prezentującą ceramiczne wyroby fabryki R.M. Krause działającej w Świdnicy na przełomie XIX i XX wieku, a już jutro otwarta zostanie kolejna ekspozycja ze świdnickim akcentem.
Fot. Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Muzeum Narodowe we Wrocławiu 5 lipca otworzy dla zwiedzających wystawę zatytułowaną „Żelazny świat”, na której znajdą się prawdziwe rarytasy: późnogotyckie klucze z kościoła św. Marii Magdaleny, klucz do zamka z epoki Wikingów, kłódka i klamka z warsztatu Jaroslava Vonki to tylko niektóre z zabytków pokazywanych na tej wystawie.
Po raz pierwszy zwiedzający zobaczą niezwykłe żelazne skarbce, a wśród nich będącą dużą rzadkością żelazną beczkę na żołd z XVII w. Klamrą spinającą wystawę będą okucia: szyldy kluczowe, klamki z 2 poł. XIX w. i 1 poł. XX w., pochodzące z wrocławskich kamienic, dziś już prawie nieobecne we wrocławskim pejzażu miejskim.
Kuratorem wystawy „Żelazny Świat. Zabytki ślusarskie – zamki, klucze, kłódki, skrzynie… ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu” jest Tadeusz Fercowicz, a ekspozycję będzie można oglądać od 5 lipca do 23 października 2022r.
/opr. red./