Strona główna Kultura Organy i obój zabrzmiały razem. To już drugi niecodzienny koncert Festiwalu Schlaga...

Organy i obój zabrzmiały razem. To już drugi niecodzienny koncert Festiwalu Schlaga [FOTO]

0

W muzyczną podróż do przeszłości zabrał świdnicką publiczność niecodzienny duet. Szerokie spektrum możliwości organów Schlaga z Kościoła Pokoju w Świdnicy zaprezentował organista, koncertujący także poza granicami kraju, dyrektor Centrum Kultury Gminy Słupsk, kierownik artystyczny festiwali – Zbigniew Gach. Wspólnie z nim wystąpiła także  gdańska oboistka, solistka Opery Bałtyckiej, doktor sztuki – Magdalena Maniewska. To był już drugi koncert zrealizowany w ramach tegorocznego 7. Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga w Świdnicy.

Festiwal Schlaga to coroczne organowe święto, organizowane przez Fundację Dobrej Muzyki w kościołach Dolnego Śląska, wyposażonych w organy piszczałkowe firmy Schlag & Söhne. – Wybór organmistrza – Christiana Schlaga – na patrona Festiwalu to zjawisko rzadkie i wyjątkowe na tle innych polskich wydarzeń muzycznych. Wynika z tradycji organmistrzowskich Świdnicy, które sięgają końca XV wieku, ale ich szczególny rozkwit przypadł na przełom XIX i XX w. za sprawą fabryki Christiana Schlaga. Zależy nam na szerzeniu wiedzy o znanej organistom na całym świecie firmie Schlag und Söhne, której Christian Schlag był założycielem. Chcemy by jego postać istniała w świadomości świdniczan, a organy jego wytwórni doceniane i otaczane opieką – wyjaśniają organizatorzy Fundacja Dobrej Muzyki.

W piątek, 8 lipca w ramach tegorocznej edycji wydarzenia odbył się już drugi festiwalowy koncert. Tym razem swoje znakomite umiejętności muzyczne zaprezentował duet z Pomorza – oboistka Magdalena Maniewska i organista Zbigniew Gach. Dzięki różnorodnemu programowi wieczór był okazją do bliskiego spotkania nie tylko z mistrzami  muzyki okresu baroku. Zabrzmiały dzieła takich kompozytorów jak chociażby Georga Friedricha Händla, Johanna Sebastiana Bacha,  Alessandra Marcello czy Siegfrida Karg-Elerta.

Ostatni już koncert w ramach VII. Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga odbędzie się w piątek, 15 lipca o godz. 18.30.  Zagrają świdniccy organiści, a także m.in. pomysłodawcy i organizatorzy tego muzycznego wydarzenia – Zuzanna i Maciej Batorowie. Wstęp wolny.

/oprac. AN/
/fot. Justyna Kluka – Fundacja Dobrej Muzyki/
/materiały – Fundacja Dobrej Muzyki/

Poprzedni artykułNajnowsze dane ministerstwa zdrowia o zakażeniach
Następny artykułŚwidnica wczoraj i dziś. Ul. Franciszkańska