Strona główna Artykuł sponsorowany Motocykl czy samochód? Który pojazd jest szybszy? Dowiedz się dziś!

Motocykl czy samochód? Który pojazd jest szybszy? Dowiedz się dziś!

0

Prędkość maksymalna to prawdopodobnie najmocniej oddziałujący na wyobraźnię parametr charakteryzujący pojazdy lądowe. Ile wynosi aktualny rekord prędkości? Które pojazdy są górą: motocykle czy samochody, jeżeli weźmiemy pod uwagę wyłącznie te, posiadający homologację, czyli dopuszczone do ruchu po publicznych drogach?

Rekord prędkości na lądzie
Prędkość pojazdów lądowych jest naturalnie ograniczona przez prawa fizyki, dlatego nie może równać się z osiągami statków powietrznych, a tym bardziej statków kosmicznych. Rekord prędkości na lądzie został ustanowiony jeszcze w XX wieku, a konkretnie w 1997 roku w Black Rock stanie Nevada. Kierowca Andy Green poruszając się pojazdem Supersonic Car wyposażonym w lotniczy silnik odrzutowy osiągnął 1 232.93 km/h. Wynik jest imponujący, ponieważ wyraźnie przekracza prędkość dźwięku. Jednak Supersonic Car w rzeczywistości ma niewiele wspólnego z seryjnie produkowanymi autami. Z kolei najszybszy do tej pory motocykl – TOP 1 Ack Attack – zdołał w 2010 roku rozpędzić się do 605.69 km/h. Ten pojazd również nie przypomina seryjnych jednośladów.

Najszybsze auto z homologacją
Porównując samochody do motocykli lepiej zestawić ze sobą osiągi pojazdów posiadających homologację, czyli dopuszczonych do ruchu po drogach publicznych. W tej kategorii w ostatnich latach trwała wizerunkowa wojna pomiędzy producentami supersamochodów. Aktualnym zwycięzcą jest pojazd SSC Tuatara, który zdołał rozpędzić się do 533 km/h, tym samym pokonując wcześniejszego rekordzistę – Bugatti Chiron. Jednostka napędowa SSC Tuatara o pojemności 5,9 l generuje przy pomocy specjalnego paliwa aż 1750 KM?

Najszybszy motocykl z homologacją
Jak na tym tle wypadają motocykle? Obecnie za najszybszy motocykl dopuszczony do ruchu uważany jest Dodge Tomahawk – pojazd wyposażony w 10-cylindrowy silnik zapożyczony z legendarnego Dodge’a Vipera. Ten demon prędkości osiąga aż 560 km/h, chociaż rekordowi towarzyszy pewna kontrowersja. Mimo, że Tomahawk z wyglądu przypomina tradycyjny motocykl, w rzeczywistości jest wyposażony w aż 4 koła.

Niezależnie od tego, czy na co dzień poruszasz się samochodem, czy jednośladem, zajrzyj do sklepu internetowego Aparts – https://aparts.pl/. Znajdziesz tam wszystkie niezbędne części oraz płyny eksploatacyjne do swojego pojazdu w bardzo atrakcyjnych cenach!

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułMa „poprawić komfort życia mieszkańców”. Kierowcy czekają na zakończenie przebudowy parkingu na Osiedlu Młodych [FOTO]
Następny artykułWakacje prawie na półmetku. Lato na świdnickich podwórkach pod znakiem zabawy