Strona główna Kultura Kino plenerowe wraca na świdnicki rynek

Kino plenerowe wraca na świdnicki rynek

0

Festiwal Filmowy Spektrum w ramach zapowiedzi nadchodzącej 8. edycji wydarzenia zaprasza na trzy pokazy plenerowe. W samym sercu świdnickiego rynku wyświetlone zostaną trzy najciekawsze pełne metraże sezonu. Wstęp na pokazy jest bezpłatny.

Widzowie zobaczą kameralny, przepełniony czułością „C’mon C’mon” – czarno-biały film Mike’a Millsa, który buduje mosty pomiędzy pokoleniami, dodaje otuchy i przykleja plastry na nasze najdotkliwsze rany. Wyświetlony zostanie także dwukrotnie nominowany do Oscara „Najgorszy człowiek na świecie” – figlarna, zabawna, słodko-gorzka i zupełnie nieprzewidywalna historia miłosna w reż. Joachima Triera. Na koniec zaprezentowany zostanie najnowszy obraz mistrza hiszpańskiego kina Pedro Almodóvara „Matki równoległe” z nagrodzoną za swoją rolę na festiwalu w Wenecji Penélope Cruz – to wyznanie wiary w siłę w kobiet, ich solidarność i odwagę, a przy tym ciepłe żywiołowe i niepozbawione dramatycznych zwrotów akcji kino pełne nadziei.

Kino Letnie Spektrum – plan projekcji

16 lipca, godz. 21:00 | „C’mon C’mon”, reż. Mike Mills (USA, 2021, 110’)

Phoenix wciela się w „C’mon” w nowojorskiego singla, uroczego, ciepłego dziennikarza, który przemierza Amerykę z mikrofonem, pytając dzieciaki i młodzież o ich życie, marzenia, supermoce i plany na przyszłość. Po drodze reporter odwiedza mieszkającą w Los Angeles siostrę (Gaby Hoffman), z którą nie rozmawiał od lat, a która teraz potrzebuje jego pomocy. Żeby wesprzeć ją w opiece nad dziewięcioletnim synkiem (Woody Norman), Johnny zabiera go ze sobą do Nowego Jorku. Wspólna podróż okaże się lekcją cierpliwości, odpowiedzialności i zwyczajnie: dorosłości, której dziennikarz dotąd unikał. Pozwoli mu także zrozumieć, że prawdziwe supermoce to te, którymi władają matki.

20 sierpnia, godz. 20:30 | „Najgorszy człowiek na świecie”, reż. Joachim Trier (Norwegia, Francja, Szwecja, Dania, 2021, 128’)

Julie wkrótce kończy trzydzieści lat i jest pełna życiowej energii, ale ma też pełno życiowych rozterek. Jest szczęśliwa z Akselem, utalentowanym i odnoszącym sukcesy zawodowe rysownikiem, ale ich spojrzenie na wspólną przyszłość nieco się różni. Kiedy na przypadkowej imprezie Julie poznaje Eivinda i spędza z nim całą noc, zaczyna zastanawiać się, czy ten młodszy od niej, pewny siebie i odrobinę szalony chłopak nie jest właśnie tym, czego potrzebuje w życiu.

3 września, godz. 19:30 | „Matki równoległe”, reż. Pedro Almodóvar (Hiszpania, 2021, 120’)

Bohaterki filmu, Janis (Cruz) i Ana (Milena Smit), spotykają się na oddziale położniczym. Ta pierwsza jest dojrzałą kobietą, ta druga ledwie przestała być nastolatką. Obie są singielkami, obie czeka samodzielne macierzyństwo. Janis wie, że sobie poradzi, Ana jest pełna obaw. Wydaje się, że ich ścieżki ledwie się przetną, tymczasem więź, która je połączy, okaże się mocna jak pępowina. Jak to u Almodóvara bywa: zbieg okoliczności może stać się przeznaczeniem, a rodzina z wyboru tą, która zaoferuje bezwarunkową akceptację i miłość.

Wstęp na pokazy jest bezpłatny!

***

8. edycja Festiwalu Filmowego Spektrum odbędzie się w dniach 22-29 października 2022 roku, a Świdnica ponownie ugości najciekawsze święto kina artystycznego na Dolnym Śląsku.

Festiwal Filmowy Spektrum jest organizowany przez Wrocławską Fundację Filmową oraz Świdnicki Ośrodek Kultury i finansowany ze środków miasta Świdnica.

/Materiały – organizatora/

Poprzedni artykułŚmiertelny wypadek na torach. Zginął około 60-letni mężczyzna
Następny artykułNajnowsze dane ministerstwa zdrowia o zakażeniach