Strona główna Artykuł sponsorowany Gdzie założyć lokatę w banku?

Gdzie założyć lokatę w banku?

0

Oprocentowanie lokat bankowych nieco podskoczyło, dlatego wiele osób zastanawia się, gdzie ulokować swoje środki. Zanim wybierzesz przypadkową ofertę sprawdź, na jakie warunki możesz liczyć w konkretnych instytucjach finansowych. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że twoje pieniądze zaczną pracować na twój maksymalny zysk.

Systematyczna podwyżka stóp procentowych, która ma miejsce od października 2021 roku sprawia, że lokaty cieszą się rosnącą popularnością. Są znacznie wyżej oprocentowane, co przekłada się na możliwość osiągnięcia dość wysokich zysków. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie banki proponują identyczne warunki. Dlatego trzeba najpierw zorientować się, co dana instytucja ma do zaoferowania.

Lokaty – ile można na nich zarobić?

Możliwy do wypracowania zysk zależy przede wszystkim od obowiązującego oprocentowania. Im wyższe, tym większych odsetek można się spodziewać. Nie bez znaczenia jest również czas trwania lokaty.

Przykład 1. Załóżmy, że chcesz ulokować 60 000 zł. Możesz liczyć na zysk netto:

  • w Kasa Stefczyka – 838,85 zł (lokata na 3 miesiące oprocentowana na poziomie 7% w skali roku);
  • w Facto – 778,93 zł (lokata 3-miesięczna z oprocentowaniem 6,50% w skali roku);
  • w Getin Banku – 1557,86 zł (lokata 6-miesięczna z oprocentowaniem na poziomie 6,50% w skali roku);
  • w Millennium Banku – 79,34 zł (lokata na 62 dni z oprocentowaniem wynoszącym 6% w skali roku);
  • w Santander Consumer Banku – 1458 zł (lokata na 6 miesięcy z oprocentowaniem 6% w skali roku);
  • w Citi Handlowy – 1318,19 zł (lokata 6-miesięczna z oprocentowaniem 5,50% w skali roku).

Jak wynika z powyższych kalkulacji, zysk może być naprawdę zróżnicowany. Dlatego warto wziąć pod uwagę nie tylko samo oprocentowanie, ale i czas trwania lokaty.

Więcej informacji na temat tego, jak obliczyć zysk z lokaty, możesz znaleźć w artykule pod adresem: https://finanse.rankomat.pl/poradniki/co-to-jest-lokata/. Dowiesz się też, jak na wysokość odsetek wpływa rodzaj oprocentowania.

Na co zwracać uwagę przy wyborze lokaty?

Oprocentowanie i czas trwania lokaty to ważne kryteria wyboru produktu finansowego. Warto jednak zwrócić uwagę na jeszcze kilka elementów, które pozwolą na podjęcie słusznej decyzji – szczególnie wtedy, gdy poszczególne lokaty niewiele się różnią pod względem tych kluczowych aspektów.

Znaczenie mają także:

  • minimalna kwota wpłaty – chociaż w większości ofert wystarczy zaledwie 2000-5000 złotych, to w niektórych bankach można ulokować nie mniej niż 20 000 złotych;
  • liczba możliwych do założenia lokat – niektóre instytucje pozwalają na założenie tylko jednej lokaty, szczególnie jeśli oferowana jest na promocyjnych warunkach;
  • inne wymagania – mowa tutaj np. o konieczności założenia rachunku osobistego.

Pamiętaj! Lokaty bankowe, chociaż nie są w stanie uchronić pieniędzy przed inflacją, dają częściowe zabezpieczenie. Są przy tym całkowicie bezpieczne – możesz pomnażać swoje zyski właściwie bez żadnego ryzyka. Po zakończonej lokacie środki wracają do ciebie – powiększone o wypracowane odsetki.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułPrzez część dnia nie działa żadna fontanna w Świdnicy [FOTO]
Następny artykułRozpoczynają się koncerty Summer Guitar Festival w Krzyżowej [PROGRAM]