Najczęściej spotykamy je przechodząc ponad wykopami, np. w chodnikach. Wytrzymałe, w zależności od potrzeb wykonane z drewna bądź metalu, np. z aluminium. Takie mostki stosowane są także jako umożliwiające przejście nad różnego typu rowami, kanałami itp. Zdecydowanie najczęściej stosowane są właśnie prze służby drogowe, jednak to oferta dosłownie dla każdego, kto potrzebuje tego typu mostka.
Czy tylko na drogi?
Tego rodzaju sprzęt sprawdza się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Np.:
- w magazynach
- na placach budowy
- podczas robót drogowych
- wszędzie, gdzie potrzebne jest bezpieczne przejście dla pieszych ponad stosunkowo niewielką pustą przestrzenią
Właśnie takie mostki są chętnie kupowane na wyposażenie magazynów. Zarówno tam, jak i w kontekście prac drogowych lub na innych niż same ulice obszarach aglomeracji miejskich ogromne znaczenie ma oczywiście bezpieczeństwo. Im większy ruch, tym trwalsza powinna być kładka. Niemniej, niezależnie od intensywności pieszego ruchu dobrej jakości kładki stalowe oraz drewniane wytrzymują obciążenie około 200kg/m2. Każda taka kładka posiada kilkuletnią gwarancję. W przypadku profesjonalnych, stawiających na jakość producentów, jest to przeważnie 3 lata, niezależnie od materiału z jakiego tego typu mostek jest wykonany. Warto mieć jednak na uwadze, że może posłużyć nawet dłużej, szczególnie, kiedy używany jest sporadycznie, przez niewielką liczbę osób. Pamiętajmy jednak, że zarówno w magazynach jak i na drogach – najważniejsze są przepisy dotyczące BHP. Bezpieczeństwo i Higiena Pracy wymagają zaś, aby kładkę, oraz wszelkiego rodzaju inny sprzęt, wymieniać w określonych terminach. Wszystko zależy tutaj jednak od jakości mostka i gwarancji producenta.
Kładki dla pieszych jako mostki
Użytkowane na zewnątrz mostki takie są równie trwałe, tzn. posiadają taką samą gwarancję, jak te stosowane wewnątrz magazynów. Takie akcesoria bardzo dobrze sprawdzają się np. jako mostki nad rowami melioracyjnymi itp. Zarówno te impregnowane – drewniane jak i ocynkowane – metalowe, są wystarczająco odporne na wilgoć i inne czynniki, aby posłużyły przez co najmniej 3 lata. Świetnie sprawdzają się w takich warunkach jako powierzchnie antypoślizgowe, odporne na ścieranie. Kładki wyposażone są w barierki oznaczone biało-czerwonymi pasami, co ma niebagatelne znaczenie dla wspomnianych już powyżej przepisów BHP. Dzięki temu już z daleka widać taki mostek wyraźnie. Barierki można opcjonalnie, według potrzeb, montować lub demontować często kładka położona jest na bardzo niewielkiej wysokości a barierki jedynie utrudniają transport szerszych ładunków/przedmiotów po niej. Mostek taki jest zatem dostosowany do zróżnicowanych warunków oraz potrzeb użytkowników. Niemniej, warto pamiętać, że naprawdę dobre kładki są po prostu solidne, a ponadto: spełniają wymagania przepisów ZTV-SA: „Dodatkowe specyfikacje techniczne i wytyczne dotyczące bezpieczeństwa pracy przy pracach na drogach” z dnia 17 sierpnia 1999 r.
/Artykuł sponsorowany/