Planujesz zlecić budowę stacji elektroenergetycznej? Takie elementy infrastruktury elektroenergetycznej są niezbędne w celu wytwarzania, przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej koniecznej w wielu branżach. Stanowią podstawowy element sieci elektroenergetycznej, dlatego ich rola jest bardzo istotna. Jeśli szukasz wykonawcy, który przygotuje dla Ciebie schemat stacji elektroenergetycznej, opracuje niezbędne dokumenty techniczne jak i formalne, a także zajmie się realizacją projektu, postaw na profesjonalistów. Szeroka wiedza branżowa i doświadczenie są niezbędne, aby inwestycja spełniała swoje zadanie w sposób właściwy.
Stacje elektroenergetyczne w Polsce – jaką pełnią funkcję?
Stacja elektroenergetyczna jest podstawowym węzłem sieci elektroenergetycznej składającym się z zespołu urządzeń o różnych funkcjach. Służą one między innymi do rozdziału lub transformowania energii elektrycznej dla celów przesyłania jej w systemie rozdziału w sieciach rozdzielczych. Istotnym zadaniem stacji elektroenergetycznych transformatorowych jest również obniżanie napięcia do poziomu, na którym możliwe jest wykorzystywanie go w urządzeniach powszechnego użytku (w dużych firmach przemysłowych jak i gospodarstwach domowych).
Takie węzły mogą występować w różnych formach, dlatego tak istotne jest stworzenie właściwego schematu stacji elektroenergetycznej, który będzie dopasowany do określonych potrzeb. W dużych obiektach tego typu wydzielone są pomieszczenia wyposażone w:
-
aparaturę kontrolno-pomiarową,
-
urządzenia i elementy sterownicze,
-
wskaźniki stanu połączeń i pracujących elementów stacji
-
stanowiska z odwzorowaniem stanu sieci na danym obiekcie .
Podstawowymi podzespołami w stacjach elektroenergetycznych są transformatory, rozdzielnice, oraz budynki w których znajdują się układy zabezpieczeń, potrzeb własnych, pomiarów energii, łączności oraz systemem sterowania zwane nastawniami elektroenergetycznymi lub budynkiem technologicznym.
Stacje elektroenergetyczne pełnią wiele istotnych zadań w przesyłaniu i transformowaniu energii eklektycznej. Jednym z najistotniejszych jest obniżanie lub podwyższanie napięcia, tak aby mogło być ono wykorzystywane w powszechnie stosowanych urządzeniach lub przesłane w inną część sieci.
Stacja elektroenergetyczna a stacja transformatorowa
Te pojęcia często są używane zamiennie, choć ich znaczenie nie do końca jest tożsame. Przede wszystkim warto podkreślić, że stacja transformatorowa jest jednym z rodzajów stacji elektroenergetycznych, które mogą występować w postaci węzłów pełniących różne zadania.
Stacja transformatorowa to miejsce, w którym odbywa się transformacja energii elektrycznej na styku różnych parametrów napięciowych i rozdział energii elektrycznej dla różnych poziomów napięć.
W skład stacji transformatorowej wchodzą:
- transformator,
- rozdzielnia średniego napięcia,
- rozdzielnia niskiego napięcia,
- urządzenia pomocnicze.
Podstawową funkcją stacji elektroenergetycznej transformatorowej jest realizacja dwóch zadań. Pierwszym z nich jest zmiana napięcia, a drugim rozdział energii elektrycznej w celu dostarczenia/odebrania jej do/od odbiorcy końcowego.
Budowa stacji elektroenergetycznej – komu ją zlecić?
Stacje i urządzenia elektroenergetyczne to elementy, które wymagają specjalistycznego podejścia. Ich budowa bywa skomplikowana, a ponadto mogą one być ze sobą połączone w różny sposób i pełnić różnego typu zadania.
Dlatego, jeśli planujesz budowę stacji elektroenergetycznej, zwracaj się do profesjonalistów z bogatym portfolio. To właśnie kwestia doświadczenia bywa tutaj najbardziej istotna. Szeroka wiedza branżowa stanowi podstawę udanej inwestycji. Jednak podczas tworzenia właściwego schematu stacji elektroenergetycznej specjalista powinien wziąć pod uwagę swoje wcześniejsze projekty, które ułatwią mu podjęcie właściwych decyzji. Profesjonalizm w wykonywaniu takich zadań jest kwestią kluczową.
/Artykuł sponsorowany/