Strona główna Artykuł sponsorowany Zegarek z mechanizmem kwarcowym – zasada działania

Zegarek z mechanizmem kwarcowym – zasada działania

0

Zegarki z mechanizmem kwarcowym stanowią kompromis pomiędzy komfortem, ceną oraz jakością. Mechanizm kwarcowy jest zaawansowanym systemem, który skutecznie wpływa na płynność oraz dokładność czasomierzu. Jak działa mechanizm kwarcowy? Dlaczego warto wybierać zegarki z tym mechanizmem? 

Sklep z zegarkami – dlaczego warto wybierać mechanizm kwarcowy?
Zegarki z mechanizmem kwarcowym wyróżniają się przede wszystkim atrakcyjną ceną. Są znacznie tańsze od zegarków tradycyjnych z mechanizmem mechanicznym. Ponadto zazwyczaj są dużo dokładniejsze od klasycznych. Szacuje się, że maksymalne odchylenia prawidłowości wskazywania czasu wynoszą zaledwie kilka-kilkanaście sekund w skali miesiąca. Zegarki kwarcowe są również bardzo komfortowe w użytkowaniu. Co więcej, charakteryzuje je znacznie mniejsza awaryjność, niż zegarki tradycyjne. Nie trzeba pamiętać o ich regularnym nakręcaniu, wystarczy jedynie regularnie wymieniać baterię co kilka lat.

Mechanizm kwarcowy został po raz pierwszy zastosowany w 1927 roku. Pierwszy zegar kwarcowy zaprojektowano na przełomie lat 60 i 70. Dzięki komercjalizacji technologii, zegarki z mechanizmem kwarcowym stały się niezwykle popularne. Nie trzeba ich regularnie nakręcać, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnego mechanizmu. Ponadto baterię należy wymieniać jedynie co 1,5-3 lata. Dodatkowo niektóre zegarki z mechanizmem kwarcowym są wyposażone w funkcję EOL (ang. End of Life). Informuje ona z wyprzedzeniem o konieczności wymiany baterii. Dzięki temu użytkownik wie znacznie wcześniej, kiedy powinien udać się do zegarmistrza w celu konserwacji całego mechanizmu. Obecnie każdy sklep z zegarkami ma w swojej ofercie podobny model.

Zegar kwarcowy – ponadczasowość i elegancja
Mechanizm kwarcowy oznacza, że dany zegarek funkcjonuje w oparciu o baterię oraz kryształ kwarcu. Mówiąc w skrócie, bateria generuje drgania, które są następnie przeliczane przez rezonator kwarcowy. Rezonator to element elektroniki użytkowej, który bierze udział w zjawisku piezoelektrycznym. Zatem kryształ kwarcu jest piezoelektrykiem, gdyż na jego powierzchni pod wpływem naprężeń mechanicznych pojawiają się ładunki elektryczne. Drgania o odpowiedniej częstotliwości wytwarzają impulsy elektryczne, które następnie przechodzą przez dzielniki częstotliwości. Funkcją każdego dzielnika jest zmniejszenie częstotliwości o połowę, by po piętnastu podziałach otrzymać jeden impuls na sekundę, który powoduje przesunięcie się wskazówki sekundnika o 1/60 pełnego cyklu na tarczy zegarka. Co istotne, mechanizm kwarcowy może być również stosowany w zegarkach elektrycznych. Wówczas impulsy zmieniają układ cyfrowy.

Podczas wyboru zegarka z mechanizmem kwarcowym warto zwracać szczególną uwagę na szkło. Najlepiej, jeśli jest szafirowe, ponieważ wówczas jest odporne na zarysowania. Aby korzystanie z zegarka było przyjemnością, a sam czasomierz w pełni spełniał swoją funkcję, warto wybierać wskazówki i tarczę na zasadzie kontrastu. To znaczy, że jeśli tarcza jest czarna, wskazówki mogą być srebrne lub złote. Oba elementy utrzymane w jednym kolorze powodują zlewanie się ze sobą kolorów, a odczytanie godziny zajmuje dłuższą chwilę.

Zegarki z mechanizmem kwarcowym oferują kompromis pomiędzy wysoką jakością, a stosunkowo niską ceną. Obecnie są znacznie popularniejsze od tradycyjnych zegarków nakręcanych ręcznie. Dzięki temu, że zostały skomercjalizowane kilkadziesiąt lat temu, występują obecnie w wielu opcjach, można znaleźć je praktycznie w każdej ofercie producentów czasomierzy. Poprzez zastosowany mechanizm kwarcowy są niezwykle dokładne.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułWycieczka do Wrocławia – jak wybrać najlepszy hotel?
Następny artykułMistrzowie parkowania [FOTO]