Numer oraz identyfikator działki
Działka ewidencyjna stanowi najmniejszą jednostkę podziału administracyjnego kraju. Każdej działce nadaje się osobny numer, który pozwala na jej zidentyfikowanie i łatwe odnalezienie w terenie. W kontekście oznaczenia nieruchomości gruntowej wymienia się dwa podstawowe numery:
- numer ewidencyjny działki – zapisywany liczbą naturalną (np. 252). Warto wiedzieć, że w danym obrębie, tylko jedna działka może być oznaczona danym numerem. Może się on zmienić w wyniku podziału nieruchomości. Działki powstałe w wyniku podziału otrzymują nowy, ułamkowy numer, na przykład 1/2, 24/3 – zależny od tego na ile części podzielono teren. W wyniku połączenia nieruchomości nowej działce nadaje się kolejny, niewykorzystany jeszcze w danym obrębie numer ewidencyjny;
- identyfikator działki – składający się z cyfr i liter, połączonych ze sobą według schematu WWPPGG_R.XXXX.NR. Poszczególne części identyfikatora wskazują województwo, powiat i gminę, w której zlokalizowana jest działka, oraz wskazują numer obrębu ewidencyjnego i numer działki. Dzięki tak szczegółowemu oznaczeniu możliwe jest szybkie odnalezienie danego obszaru. Identyfikator nadawany jest dla celów statystycznych.
Wspomniane numery mogą okazać się przydatne nie tylko w celu identyfikacji danego obszaru, ale także sprawdzenia, czy posiada on założoną księgę wieczystą. Jeśli tak, droga od ustalenia numeru działki do ustalenia numeru jej księgi wieczystej jest już bardzo krótka.
Geoportal360, czyli mapa z numerami i granicami działek
W szybkim odnalezieniu numeru i identyfikatora działki pomocna będzie strona Geoportal360.pl. Na portalu sprawdzić można szczegółową mapę Polski, na której wyrysowane są granice działek. Po kliknięciu na konkretny teren, wyświetlą nam się dane administracyjne działki, w tym także jej numer. Z Geoportalu360 z łatwością można przenieść się też na stronę Księgiwieczyste.pl, która za niewielką opłatą pozwala ustalić numer księgi wieczystej prowadzonej dla danej nieruchomości. Dzięki temu, bez problemu będziemy mogli zapoznać się z treścią księgi, korzystając z wersji online, dostępnej do wglądu na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.
Geoportal360 pozwala także wyszukać obręb administracyjny, w którym znajduje się dana działka, taki jak na przykład dzielnica. Kiedy wyświetlą nam się wyniki wyszukiwania, ręcznie musimy wybrać ten obręb, w którym leży nieruchomość. Wtedy ukaże nam się mapa, na której umieszczone są numer ewidencyjny, adres administracyjny i informacja o wielkości działki. Ponieważ interpretacja identyfikatora może stwarzać problem, warto korzystać z systemu TERYT – Krajowego Rejestru Urzędowego Podziału Terytorialnego Kraju, prowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny.
Państwowa Ewidencja Gruntów
Numer oraz identyfikator danej działki możemy również ustalić w Państwowej Ewidencji Gruntów. Mieści się ona w Starostwie Powiatowym. Udać należy się do placówki właściwej miejscowo dla miejsca położenia danej nieruchomości. W Starostwie uzyskamy ustną informację o numerze działki, nie dowiemy się jednak, kto jest właścicielem nieruchomości, czy też jaki jest numer jej księgi wieczystej.
Warto zadbać o to, aby uzyskać odpowiednie dane o działce. Doprowadzą nas one do księgi wieczystej, która jest najważniejszym dokumentem dotyczącym nieruchomości. To w niej sprawdzimy stan prawny działki będącej przedmiotem sprzedaży, kupna, nabycia w drodze darowizny lub spadku. Z księgi wieczystej skorzystamy też w przebiegu postępowania przed sądem lub organem administracji publicznej.
/Artykuł sponsorowany/