Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Będą prowadzić prace przy biogazowni. „Mogą pojawić się uciążliwości zapachowe”

Będą prowadzić prace przy biogazowni. „Mogą pojawić się uciążliwości zapachowe”

0

W przyszłym tygodniu mają rozpocząć się prace modernizacyjne prowadzone przy biogazowni Bio-Wat działającej na terenie świdnickiej strefy przemysłowej. Jak informują władze firmy, z tego powodu „mogą pojawić się uciążliwości zapachowe w najbliższym sąsiedztwie biogazowni”. Na problem uciążliwego zapachu lub wręcz fetoru okoliczni mieszkańcy zwracają uwagę już od ponad dwóch lat.

W dniach od 27 czerwca do 7 lipca 2022 roku biogazownia Bio-Wat będzie przeprowadzała prace modernizacyjne jednego ze zbiorników służących do beztlenowej fermentacji. Do tych prac niezbędne będzie zdemontowanie membrany dachowej. W związku z tym w tych dniach mogą pojawić się uciążliwości zapachowe w najbliższym sąsiedztwie biogazowni – przekazał prezes zarządu spółki BIO-WAT w piśmie przekazanym do Urzędu Gminy Świdnica.

Biogazownia przy ulicy Metalowców w Świdnicy została uroczyście otwarta 25 lipca 2011 roku. Gaz wytwarzany w zakładzie poprzez fermentację kiszonki z kukurydzy i innych zielonych roślin, takich jak trawa czy liście buraków cukrowych, zamieniany jest w energię elektryczną. Budowa biogazowni pochłonęła 15 mln złotych, z czego połowę pokryło dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach programu restrukturyzacji polskiego przemysłu cukrowniczego. Podczas otwarcia podkreślano, że biogazownia usytuowana została w oddaleniu od zabudowań mieszkalnych, a w procesie produkcji energii nie będą powstawały żadne szkodliwe substancje. Problemem okazał się jednak zapach wydzielający się z zakładu.

Od początku 2020 roku biogazownia zaczęła emitować fetor, który jest bardzo uciążliwy dla pobliskich mieszkańców Pszenna, Kolonii oraz pracowników strefy ekonomicznej w Świdnicy. Smród nasila się w okresie letnim, przy większych temperaturach powodując u ludzi bóle głowy i torsje – wskazywali mieszkańcy, którzy zwrócili się do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli. Wobec powtarzających się skarg inspektorzy przeprowadzili kontrole w zakładzie, a starostwo powiatowe nakazało firmie wykonanie przeglądu ekologicznego.

/UG Świdnica, mn/

Poprzedni artykułNajnowsze dane ministerstwa zdrowia o zakażeniach
Następny artykułPrzygotuj się do aktywnego wypoczynku i odbierz „Wakacyjne bony za paragony”