Strona główna Artykuł sponsorowany Układanie kostki brukowej – jaką kostkę wybrać?

Układanie kostki brukowej – jaką kostkę wybrać?

0

Chcesz położyć kostkę brukową na swojej posesji? Zanim zaczniesz prace związane z przygotowaniem podłoża, zastanów się, jaką kostkę w ogóle powinieneś wybrać. Na co zwrócić uwagę? Przeczytaj artykuł. 

  1. Układanie kostki brukowej – jaką kostkę warto wybrać?
  2. Jak ułożyć kostkę brukową?

Interesuje Cię układanie kostki brukowej? Zastanawiasz się, jak ułożyć kostkę brukową? Jest sporo poradników, które poprowadzą Cię krok po kroku, ale jeśli nigdy tego nie robiłeś, warto zlecić robotę fachowcowi. W tej sytuacji musisz znaleźć odpowiedniego specjalistę, którego interesuje brukarstwo. Zanim jednak w skrócie omówimy, jak układa się kostkę brukową, odpowiedzmy na podstawowe pytanie. A mianowicie, jaką kostkę w ogóle warto wybrać? Na co zwrócić uwagę, kupując kostkę? Szczegóły znajdziesz poniżej.

Układanie kostki brukowej – jaką kostkę warto wybrać?
Jaką kostkę brukową warto wybrać? Na początku zastanów się nad kolorem, który Cię interesuje. To ważne, aby kostka pasowała do elewacji domu lub dachu i innych elementów, znajdujących się na Twojej działce. Dzięki temu kostka wraz z budynkiem będzie tworzyła jedną spójną i miłą dla oka całość.

Interesują Cię wzory na kostce brukowej? Jeśli kostka będzie wypełniała małą powierzchnię, specjaliści polecają, aby wykorzystać maksymalnie dwie barwy. Na większych przestrzeniach natomiast nie ma żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o ilość kolorów i graficznych wzorów, które dzięki temu możemy stworzyć.

Oczywiście nie tylko walor estetyczny ma tutaj znaczenie. Wybierając kostkę brukową, zwróć także uwagę na jej grubość oraz wielkość. Jeśli chodzi o grubość, parametr ten dobiera się przede wszystkim do natężenia ruchu. Do stworzenia podjazdu dla samochodów warto postawić na kostkę o grubości wynoszącej minimum 6 centymetrów. Cieńsze rozwiązania – około 4 centymetry grubości – będą dobrą opcją do stworzenia ścieżek wokół domu czy tarasu. W przypadku wielkości natomiast większe kostki brukowe poleca się tam, gdzie możliwy jest ruch ciężkich obiektów – jak duże samochody czy nawet pojazdy ciężarowe. Mała kostka brukowa niestety gorzej przenosi obciążenia.

Kiedy masz już wszystkie materiały, będzie Ci potrzebny odpowiedni brukarz. Jeśli szukasz pomocy, wpisz układanie kostki brukowej na oferteo.pl, a następnie wskaż lokalizację, która Cię interesuje. Dzięki temu otrzymasz listę fachowców, którzy znajdują się w pobliżu. Oprócz tego dostępne są opinie, pozostawione przez klientów, którzy już skorzystali z usług wybranego brukarza. Warto wiedzieć, że fachowiec oferujący usługi brukarskie, nierzadko podejmuje się także innych prac. Jeśli interesuje Cię – na przykład – montaż siatki ogrodzeniowej, montaż płyt trawnikowych czy montaż obrzeży trawnikowych, jest spora szansa, że wynajęty specjalista wykona również i te działania.

Jak ułożyć kostkę brukową?
Układanie kostki brukowej jest nieco skomplikowane. Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Dopiero na prawidłowo wyrównanym podłożu można rozpocząć układanie kostki. Niekiedy prace ziemne są bardziej wymagające i potrzebują użycia specjalistycznego sprzętu, którym dysponuje brukarz.

Oczywiście układanie kostki brukowej rozpoczyna się od wybrania materiałów. Następnym krokiem są prace ziemne. Należy wykonać odpowiednie wgłębienie, którego głębokość jest uzależniona od natężenia ruchu. Istotne jest także zagęszczenie oraz prawidłowe wyprofilowanie dna. Aby mieć gwarancję trwałości nawierzchni, konieczne będzie także wzmocnienie podłoża. Najlepszą opcją jest rozdrobnienie gruntu i wymieszanie go z cementem oraz niewielką ilością wody. Jeszcze przed wiązaniem powierzchnię powinno się zagęścić. Do stworzenia podbudowy natomiast potrzebny jest cement, który należy wysypać do wykopu, wyrównać i również zagęścić.

Etap trzeci obejmuje układanie krawężników. Montaż palisad czy krawężników chodnikowych lub drogowych jest bardzo ważny, ponieważ dzięki temu układana kostka nie będzie się przemieszczać. Dodatkowo nie wybrudzi się także przez ziemię, którą może nanieść spływająca woda. I dopiero teraz możemy wziąć się za układanie kostki. Ostatnim krokiem jest dociśnięcie kostki – wykorzystując do tego, chociażby wibrator powierzchniowy i posypanie jej cienką warstwą piasku.

Jak widać, układanie kostki nie jest skomplikowane, jednakże wymaga odpowiedniej wiedzy. Szczególnie w sytuacjach, gdy mamy do czynienia z nieco trudniejszym miejscem, wymagającym przeprowadzenia większej ilości prac ziemnych. Z tego powodu warto zlecić układanie kostki brukowej specjaliście – czyli brukarzowi.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułDziurawa ul. Korczaka doczekała się naprawy
Następny artykuł„Pamięć zatrzymana”. Wystawa Marty Misiewicz