Ubezpieczenie OC – czym jest?
Obowiązkowe ubezpieczenie OC, to materialne zabezpieczenie na wypadek spowodowania kolizji, a więc szkody innych osób. Dzięki temu, iż opłaciliśmy polisę, nie musimy się obawiać o skutki finansowe naszych przewinień – całość kosztów naprawy pojazdu osoby przez nas poszkodowanej, pokryje towarzystwo ubezpieczeniowe.
Kiedy nabywamy nowy pojazd ubezpieczenie OC winno obowiązywać od chwili pierwszej jego rejestracji. W wypadku samochodów używanych takie ubezpieczenie jest najczęściej opłacone już przez osobę sprzedającą, a my musimy dopilnować terminu opłacenia następnych składek.
Ubezpieczenie AC – czym jest?
AC jest ubezpieczeniem dobrowolnym, dlatego nie ma obowiązku jego posiadania. Jednakże, jeżeli zależy nam na tym, żeby pokrywać ewentualne własne szkody albo zabezpieczyć się na wypadek sytuacji powiązanych z kradzieżą, wandalizmem albo działaniem zwierząt czy pogody, wówczas lepiej będzie zainwestować właśnie w ten rodzaj polisy. Wysokość składek na AC, tak samo jak w OC, obliczana jest zależnie od wartości wybranego pojazdu.
OC i AC – różnice
Chociaż w obu przypadkach mowa jest na temat ubezpieczeń komunikacyjnych, to są to jednak zdecydowanie odmienne ubezpieczenia. Wśród najważniejszych różnic, warto wymienić:
- zakres OC regulowany jest w ustawie – zasady co do funkcjonowania tego rodzaju ubezpieczenia, są wskazywane przez ustawę. Prawo wskazuje minimalne gwarancyjne sumy, które gwarantować musi towarzystwo ubezpieczeniowe, ale także określa, co obejmuje ubezpieczeniowa ochrona. W wypadku AC, ubezpieczenie musi zostać dopasowane do indywidualnych potrzeb – ubezpieczyciele proponują różnorodne pakiety, a my musimy poddać ocenie, który będzie dla nas najbardziej odpowiedni,
- ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego. Nawet w przypadku jednego dnia przerwy w ubezpieczeniowej ochronie, może być dla nas związany z koniecznością opłacenia kary finansowej. Natomiast ubezpieczenie AC jest zupełnie dobrowolne, a nawet nie można go wykupić dla każdego auta – tym bardziej dla starszych pojazdów. Niemniej jednak, niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe dają możliwość skorzystania z AC, nawet w wypadku 20 letnich pojazdów,
- zakres ochrony – z ubezpieczenia OC osobom poszkodowanym zostanie wypłacone odszkodowanie, jeśli spowodujemy szkody osobowe albo majątkowe u innego uczestnika ruchu drogowego. Natomiast w wypadku AC, to my możemy otrzymać odszkodowanie, kiedy nasze auto zostanie skradzione, zniszczone przez siły natury, przez osoby trzecie lub gdy uszkodzimy je na skutek kolizji, której jesteśmy sprawcami,
- wysokość sum gwarantowanych – w wypadku ubezpieczenia OC sumy gwarancyjne reguluje prawo. Wynoszą one obecnie 1,05 mln euro w przypadku szkód o charakterze majątkowych, jak również 5,21 mln euro, jeśli chodzi o szkody osobowe – wymienione kwoty tyczą się pojedynczego wydarzenia. Natomiast w wypadku ubezpieczenia AC, suma gwarancyjna będzie zwykle wynosiła tyle, na ile zostanie wyceniony dany samochód w momencie zawierania umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym.
/Artykuł sponsorowany/