Strona główna Kultura Rękopis dla Bolka. Powstają kolejne rozdziały wykaligrafowanej „Rapsodii Świdnickiej”

Rękopis dla Bolka. Powstają kolejne rozdziały wykaligrafowanej „Rapsodii Świdnickiej”

0

Rok 2022 ustanowiony został w Świdnicy Rokiem Bolka II Małego. Z tej okazji Miejska Biblioteka Publiczna rozpoczęła akcję społeczną „Rękopis dla Bolka”. Jej zwieńczeniem będzie stworzenie unikatowego egzemplarza Rapsodii Świdnickiej autorstwa Władysława Jana Grabskiego, w formie rękopisu. Do akcji dołączyli również nauczyciele oraz uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy.

Ideą projektu jest stworzenie unikatowego egzemplarza, ręcznie wykaligrafowanej „Rapsodii Świdnickiej” autorstwa Władysława Jana Grabskiego. Jest to opowieść o księstwie świdnicko-jaworskim będącym we władaniu Bolka II Małego (siostrzeńca Kazimierza Wielkiego), który jako ostatni ze śląskich książąt pozostał wierny polskiemu królowi i oparł się najazdowi czeskiego króla Jana Luksemburskiego – przywołuje Irena Szymaniak z I LO, koordynator szkolnej akcji.

Do akcji zaproszeni zostali uczniowie szkół, osoby związane ze Świdnicą oraz ze świdnicką kulturą. Nauczyciele i uczniowie „Kasprowicza” przepisywali rozdział VII „Rapsodii Świdnickiej” pt. „Parobek i inkwizytor”. – Pragnę serdecznie podziękować i jednocześnie pogratulować uczestnikom tej wyjątkowej akcji. Wspólnie stworzyliśmy niecodzienne dzieło, będące częścią jedynej w swoim rodzaju pozycji literackiej i artystycznej – podkreśla Szymaniak.

Nazwiska skrybów wymienione zostaną w przepisanej księdze, która dostępna będzie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy.

/UM Świdnica, I Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy, opr. mn/

Poprzedni artykułSukienki na wesele dla mamy – jakie kreacje będą odpowiednie?
Następny artykułJak wybrać najlepsze panele fotowoltaiczne