Strona główna Artykuł sponsorowany Podmurówka w ogrodzeniu – fanaberia czy konieczność?

Podmurówka w ogrodzeniu – fanaberia czy konieczność?

0

Planujesz ogrodzić posesję, ale nie wiesz czy zastosować podmurówkę? Zastanawiasz się czy to opcja czy konieczność? Jeśli ta kwestia spędza Ci sen z powiek, tu znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

Co to jest podmurówka w ogrodzeniu?
Najpopularniejsze obecnie systemy ogrodzeniowe to ogrodzenia panelowe. Stanowią świetną alternatywę dla szeroko stosowanej niegdyś siatki. Są niedrogie a przy tym estetyczne – pasują w zasadzie do każdego obiektu i dają sporo możliwości aranżacji. Wykorzystuje się je na nowoczesnych osiedlach lub do grodzenia prywatnych posesji i ogródków. Świetnie spełniają swoją rolę na terenach rekreacyjnych jak place zabaw, parki, boiska a nawet stadiony. Niekiedy bywają jakby usadowione na betonowych cokołach tzw. podmurówce, która może być wylana z betonu we wcześniej przygotowanych ławach fundamentowych lub wykonana z gotowych murków (tzw. prefabrykatów). – Podmurówka może spełniać kilka funkcji od estetycznej po stabilizującą ogrodzenie. Inwestorzy często stają przed dylematem: co właściwie im daje podmurówka i czy jest potrzebna – mówi pan Aleksander, zarządzający sprzedażą ogrodzeń produkowanych w wałbrzyskiej fabryce LEGIPOL.

Czy można zrezygnować z podmurówki?
– Ogrodzenie panelowe z założenia jest lekką i stabilną konstrukcją. Zwykle nie wymaga wsparcia, ponieważ stabilizację zapewniają zabetonowane w ziemi na odpowiedniej głębokości słupy – opisują pracownicy LEGI. – Gdy chcemy żyć w zgodzie z naturą, to warto zrezygnować z podmurówki, by nie zakłócać szlaków małych zwierząt, jak choćby jeże. Dodatkowo, jeśli nie zastosujemy podmurówki zyskujemy możliwość posadzenia roślin tuż przy ogrodzeniu, które może stać się stelażem dla pnączy – doradzają. Brak podmurówki samo ogrodzenie czyni subtelnym. Podmurówka nie przyda się, gdy chcemy wygrodzić  wewnętrzne przestrzenie, np. plac zabaw w parku czy na własnym podwórku albo kiedy ogrodzenie ma charakter tymczasowy, bo bez niej dużo łatwiej będzie je zdemontować czy przenieść.

Kiedy podmurówka to konieczność?
Są sytuacje, w których zastosowanie podmurówki jest niezbędne. –  Tak dzieje się wtedy, gdy chcemy uniknąć na posesji wizyt dzikich zwierząt, jak kuny czy lisy lub kiedy sami jesteśmy posiadaczami psów, które mogłyby podkopywać ogrodzenie. To chyba najczęstszy powód stosowania tego rozwiązania przy ogrodzeniu panelowym – odpowiada na pytanie o przyczyny stawiania ogrodzenia na podmurówce pracownik LEGI. – Należy pamiętać, że zastosowanie podmurówki jest w zasadzie koniecznością, kiedy trzeba ustabilizować konstrukcję postawioną na grząskim lub pochyłym czy nierównym gruncie. Dzięki temu łatwiej zapobiec podmoknięciom lub osunięciom ziemi – dodaje pan Aleksander. Podmurówka może spełniać także funkcje estetyczne. Pokryta kamieniem dekoracyjnym czy klinkierem może nawiązywać do motywu dekoracyjnego użytego na elewacji domu.

Plusy i minusy ogrodzeń z podmurówką
Niewątpliwie ogrodzenie bez podmurówki jest rozwiązaniem bardziej ekonomicznym, ponieważ nie wymaga dodatkowych kosztów materiału i robocizny, a sam montaż jest szybszy i łatwiejszy. Brak podmurówki ułatwia też demontaż ogrodzenia, nie zakłóca ekosystemu i pozwala prosto wydzielić strefy w obrębie działki. Takie ogrodzenie jest na pewno przyjazne dla osób ceniących minimalizm – wyznacza granicę bez ograniczania widoczności i nie tworzy wrażenia ciężkiego systemu – wyliczają pracownicy LEGI. Z kolei zastosowanie podmurówki jest bardzo ważne i zabezpiecza ogrodzenie przed zniszczeniem w sytuacjach, kiedy teren jest nierówny, istnieje ryzyko zapadnięcia czy osunięcia gruntu. Jest też dobrą opcją stabilizującą dla wysokiego i ciężkiego ogrodzenia a także bezpiecznym rozwiązaniem dla domowych pupili, usiłujących podkopywać ogrodzenie.

Gdzie szukać ogrodzeń do podmurówki
Ciekawą ofertę uniwersalnych ogrodzeń panelowych, które można postawić zarówno z podmurówką jak i bez niej, znajdziesz wśród propozycji wałbrzyskiego producenta LEGI. – Aby zapewnić  bezpieczeństwo ogrodzenia z podmurówką, oferujemy naszym Klientom specjalnie przedłużane słupy, dzięki czemu w gruncie jest zabetonowana odpowiednio długa część słupa, bez względu na to jaką wysokość podmurówki przyjął Klient – opisuje pan Aleksander. – To bardzo ważne, żeby taką informację podać osobie przygotowującej wycenę – dodaje. Na stronie internetowej LEGI można wykonać konfigurację ogrodzenia, a także obejrzeć niektóre ze zrealizowanych inwestycji oraz przejrzeć katalog produktów, by dopasować ogrodzenie do swoich potrzeb. Pracownicy LEGI zapraszają także do odwiedzin w biurze handlowym w Świdnicy przy ul. Armii Krajowej 55.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułKompletują kolejny transport dla Ukrainy. Można się przyłączyć!
Następny artykułSukienki na wesele dla mamy – jakie kreacje będą odpowiednie?