Strona główna 112 Oszuści podszywają się pod dostawcę prądu i rozsyłają fałszywe wiadomości. Policja ostrzega

Oszuści podszywają się pod dostawcę prądu i rozsyłają fałszywe wiadomości. Policja ostrzega

0

Oszuści nie odpuszczają i wymyślając coraz nowsze metody, dzięki którym mogą się wzbogacić cudzym kosztem. Podszywają się oni m.in. pod dostawcę energii, rozsyłając wiadomości z informacją o nieuregulowanej płatności oraz odnośnik do spreparowanej strony internetowej. W ten sposób oszuści dążą do uzyskania poufnych danych umożliwiających dostęp do kont bankowych i kradzieży pieniędzy.

Sprawcy oszustw podszywając się pod dostawcę energii wysyłają do użytkowników wiadomość sms, w treści której informują o niewielkiej zaległości za prąd. Nieuregulowanie tej kwoty spowoduje odłączenie energii elektrycznej. W wiadomości podany jest również link, umożliwiający dokonanie opłaty. Po wejściu w niego jesteśmy przekierowani na stronę płatności, gdzie mamy możliwości wyboru banku. Następnie odbywa się proces logowania, w którym podany zostaje tylko numer klienta, bez żadnego hasła. Po chwili otrzymamy sms z kodem, który należy wpisać we wskazanym na stronie miejscu. Niestety wykonanie tych czynności może być bardzo zgubne i prowadzić do utarty kwoty znacznie większej niż została wskazana w wiadomości – opisuje Magdalena Ząbek z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy.

Świdniccy policjanci raz jeszcze przestrzegają przed oszustami. – Ich metody są cały czas udoskonalane, dlatego bardzo ważne jest, żebyśmy nie robili niczego pochopnie i pod presją czasu. Zanim dokonamy płatności musimy zweryfikować czy opisana w wiadomości sytuacja faktycznie ma miejsce. Nigdy też nie wchodźmy w otrzymane linki, które przekierowują nas na fałszywe strony banku. Nie dajmy się zwieźć, gdyż są one łudząco podobne do tych, z których korzystamy na co dzień. Podczas logowania się musimy być bardzo ostrożni i czujni. Ważne jest także, żebyśmy o metodach stosowanych przez oszustów rozmawiali z najbliższymi, to pozwoli im ochronić nie tylko pieniądze, ale i dane osobowe – przypomina Ząbek.

/KPP Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułJak zaczął wyprzedzać, tak nie mógł skończyć [VIDEO]
Następny artykułZnamy najlepszych młodych lekkoatletów [WYNIKI, FOTO]