Strona główna Artykuł sponsorowany Czym są spółki giełdowe?

Czym są spółki giełdowe?

0
Obecność na Giełdzie Papierów Wartościowych daje spółkom możliwość pozyskania kapitału od tysięcy inwestorów, którzy dokonają zakupu emitowanych akcji. Otrzymane pieniądze spółka wykorzystuje do dalszego rozwoju i osiągania celów biznesowych, jakie widnieją w prospekcie emisyjnym. W dzisiejszym artykule opowiemy, co to jest spółka giełdowa i jakie warunki należy spełnić w celu emitowania akcji na GPW, jakie obowiązki są nakładane na spółki giełdowe, oraz co daje przejście złożonych procedur wejścia na polską giełdę?

Co to jest spółka giełdowa?
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie prowadzi obrót akcjami emitowanymi przez spółki akcyjne, które przeszły złożone procedury akcesyjne. Określenie „spółka giełdowa” przypisane jest przedsiębiorstwom, których akcje są notowane na głównym rynku GPW. Suma wszystkich akcji równa się całości kapitału zakładowego i podlega dystrybucji pomiędzy akcjonariuszy. Z posiadaniem akcji związane są określone prawa, do których należy udział w Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy, prawo głosu, prawo do dywidendy, czy prawo nabycia w pierwszej kolejności akcji z nowej emisji (tzw. prawo poboru). Każda spółka giełdowa musi posiadać ustaloną strukturę organizacyjną, której kluczowe elementy obejmują zarząd, Radę Nadzorczą i wspomniane wcześniej Walne Zgromadzenie — WZA. Na GPW mają możliwość zaistnieć spółki z pełnego przekroju sektorów gospodarczych. Spółką giełdową na GPW może stać się także firma zagraniczna, jeśli spełni ona wszystkie wymagania polskiej giełdy.

Dlaczego spółki chcą być notowane na giełdzie?
Chociaż wejście na giełdę jest długotrwałym procesem, wymagającym od właścicieli niemałego wysiłku, zalety takiej decyzji widać już w dniu debiutu. Najważniejszym czynnikiem, jaki popycha firmy do działalności giełdowej, jest możliwość pozyskania pokaźnego kapitału od inwestorów. Kolejne emisje akcji dostarczają nowych środków na pokrycie planów rozwojowych, umożliwiając poszerzanie wpływów na rynku. Z wejściem na giełdę wiąże się także skokowy wzrost popularności i rozpoznawalności marki. Dotarcie do nowych klientów stanowi fundament marketingu, przekładając się na wzrost zysków. Spółki giełdowe cieszą się publicznym zaufaniem, którego przyczyn należy szukać w pełnej transparentności finansowej i organizacyjnej. Nawiązanie współpracy z kluczowymi kontrahentami będzie znacznie łatwiejsze dla spółki notowanej na giełdzie niż w przypadku niewielkiego przedsiębiorstwa o zasięgu lokalnym. Obecność na GPW kojarzy się z prestiżem i dodatkowym zastrzykiem finansowym po każdej emisji akcji.

Jak wygląda procedura wejścia spółki na GPW?
Na GPW mogą wejść wyłącznie spółki akcyjne, dlatego pierwszym krokiem staje się przekształcenie w taką formę prawną działalności. Walne Zgromadzenie spółki akcyjnej odpowiada za przeprowadzenie oferty publicznej na emisję papierów wartościowych. Koniecznym etapem pozostaje również stworzenie prospektu emisyjnego. Dokument ten podlega zatwierdzeniu przez KNF i zawiera wszelkie informacje o działalności spółki, analizie ryzyka rynkowego i planach rozwojowych. Następnie zarządzający spółką składa wniosek do Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych o rejestrację akcji dostępnych w ramach oferty publicznej. Zapoznanie potencjalnych inwestorów z nowymi akcjami ma miejsce w trakcie właściwej oferty publicznej i tzw. roadshow, czyli cyklu wydarzeń marketingowych i edukacyjnych dla inwestorów. Dzwon giełdowy oznaczający pierwsze notowanie debiutującej spółki rozpoczyna nowy rozdział w życiu przedsiębiorstwa, które od tej chwili może brać pełny udział w obrocie akcjami na GPW.

Z punktu widzenia inwestorów indywidualnych, kluczowa staje się analiza spółek giełdowych, będąca podstawą w procesie podejmowania decyzji o zakupie akcji. Kompleksowy pakiet analiz i materiałów edukacyjnych znajdziesz w serwisie https://notowaniagpw.pl/, przeznaczonym dla początkujących i zaawansowanych inwestorów giełdowych.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułSięgnęli po medale podczas Pucharu Polski w sumo [FOTO]
Następny artykułPrawie 400 laptopów dla dzieci z gminy Strzegom