Strona główna Artykuł sponsorowany Adwokat czy radca prawny – gdzie udać się po poradę

Adwokat czy radca prawny – gdzie udać się po poradę

0
Problemy natury prawnej to dla większości z nas raczej sytuacje epizodyczne. Mimo iż wraz z wiekiem rośnie liczba potencjalnych problemów prawnych z jakimi możemy mieć do czynienia, to jednak wciąż nie jesteśmy przyzwyczajeni do zakupu usług doradztwa prawnego. Nic więc dziwnego, że w obliczu problemu trudno nam zdecydować do kogo się udać. Prawnik, radca prawny, a może adwokat? Czym różnią się od siebie te zawody? Jakie kompetencje mają poszczególni doradcy?

Prawnik
Prawnik to w nazewnictwie prawniczym osoba po studiach prawniczych. Prawnik nie jest aplikantem, nie posiada także tytułu radcy prawnego ani adwokata. W obiegowej opinii utarło się, że każdy kto wykonuje zawód prawniczy jest zwany prawnikiem. Jest to jednak określenie mało precyzyjne. Po jaką usługę przyjść możemy do prawnika? Jeśli potrzebujemy kogoś kto fachowym okiem przejrzy zgromadzoną przez nas dokumentację, napisze opinię, da nam wskazówki co do tego jak rozwiązać dany problem, to prawnik będzie tu kompetentną osobą. Jeśli jednak nasz problem jest u progu drzwi sądu lub też chcemy wnieść pozew do sądu, to musimy pamiętać, że osoba bez aplikacji nie może reprezentować nas w sądzie. Jak odróżnić kancelarie prawników od innych kancelarii na rynku? Już sama nazwa kancelarii może dać nam odpowiedź. Kancelaria założona przez prawnika nazywać będzie się np.  „kancelaria prawna”, „kancelaria doradztwa prawnego”, czy też np. „kancelaria odszkodowawcza”. Prawnicy nie mogę posługiwać się w nazwie tytułem radcy prawnego lub adwokata.

Adwokat
Adwokat to najbardziej rozpowszechniony zawód prawniczy. Każdy z nas raczej bez większego trudu możemy określić zakres w jakim adwokat może nam pomóc, bo obejmuje on wszystkie gałęzie prawa i wszystkie etapy postępowania. Adwokat może zatem poprowadzić naszą sprawę od początku do końca.

Radca prawny
Największy problem przyprawia zwykle zawód radcy prawnego. Głównie z uwagi na małą świadomość społeczeństwa istnienia tego zawodu prawniczego. Kim jest radca prawny? Prawnik po ukończonej aplikacji radcowskiej. Może on prowadzić swoją własną kancelarię jak i być zatrudniony w przedsiębiorstwach na umowę o pracę. Ten fakt znacznie różnicuje go od adwokata. Patrząc na art. 6 ust. 1 ustawy o radcach prawnych widzimy, że “Świadczenie pomocy prawnej przez radcę prawnego polega w szczególności na udzielaniu porad i konsultacji prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed urzędami i sądami w charakterze pełnomocnika lub obrońcy.” Dla zwykłego Kowalskiego najbardziej istotnym ograniczeniem zawodu radcy prawnego jest z pewnością to, że nie może on reprezentować nas przed sądem w sprawach karnych lub karnoskarbowych.

Gdzie po pomoc?

Szukając dobrego doradcy prawnego najlepiej wybrać tego, który jest wyspecjalizowany w dziedzinie prawa, której dotyczy nasz problem. Nawet najlepszy adwokat od spraw karnych, może nie być tak skuteczny w sprawie o zasiedzenie nieruchomości. Kluczem jest tutaj specjalizacja. Sprawia to, że również prawnik zaangażowany w rozwiązanie problemu prawnego może być dobrym wyjściem, o ile oczywiście spór nie przerodzi się w pozew sądowy.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułWeź udział w rajdzie rowerowym. Trwają zapisy!
Następny artykułZderzenie w Siedlimowicach [FOTO]