Strona główna 112 Strażackie ćwiczenia na terenie zakładu w Jaroszowie

Strażackie ćwiczenia na terenie zakładu w Jaroszowie [FOTO]

0

Wybuch butli acetylenowej w pomieszczeniu warsztatowym, w wyniku którego pracownik został przyciśnięty przez maszynę, a także pożar pomieszczenia magazynowego na terenie zakładu JARO S.A. – takie były założenia ćwiczeń ratowniczo-gaśniczych zorganizowanych w Jaroszowie.

fot. OSP Jaroszów

14 kwietnia godzinach porannych odbyły się ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze na terenie zakładu JARO S.A., zorganizowane przez dowódcę Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Świebodzicach. Ćwiczenia rozpoczęliśmy od zapoznania się z infrastrukturą zakładu, strefami szczególnie niebezpiecznymi oraz z procesami produkcyjnymi firmy. Następnie przystąpiliśmy do ćwiczeń, które składały się z dwóch założeń przygotowanych przez Wydział Operacyjno-Szkoleniowy KP PSP w Świdnicy wraz z dowódcą JRG Świebodzice – opisują strażacy z OSP Jaroszów.

Pierwszym z założeń był wybuch butli acetylenowej w jednym z pomieszczeń warsztatowo-spawalniczych zakładu, podczas którego jedna osoba w wyniku zdarzenia została poszkodowana — przyciśnięta przez maszynę. Drugim z założeń był pożar pomieszczenia magazynowego zakładu, w którym uwzględniono brak dostępu do sieci hydrantowej.

Dzięki ćwiczeniom utrwalono wiedzę oraz umiejętności w szczególności: 1) sprawdzenie skuteczności alarmowania naszej jednostki, 2) działania z zakresu udzielenia kwalifikowanej pierwszej pomocy, 3) wykorzystanie alternatywnego źródła środka gaśniczego (wody), a w szczególności sprzętu, 4) sprawdzenie dróg dojazdowych do obiektu, jak i na terenie obiektu oraz możliwość rozstawienia i manewrowania sprzętem ratowniczo–gaśniczym, 5) sprawdzenie możliwości techniczno-taktycznych jednostek ochrony przeciwpożarowej przy założeniu działań 4 zastępów, 6) sprawdzenie w formie ćwiczeń praktycznych organizacji działań ratowniczo-gaśniczych podejmowanych przez siły Ochotniczych Straży Pożarnych we współpracy ze specjalistami, 7) sprawdzenie sprawności sieci hydrantowej poza terenem zakładu oraz ich wydajność wodną, 8) sprawdzenie przygotowania jednostek ochrony przeciwpożarowej do działań ratowniczo-gaśniczych, 9) sprawdzenie stanu wyszkolenia – wyliczają druhowie z Jaroszowa.

/OSP Jaroszów, opr. mn/

Poprzedni artykułProkuratura wystąpiła o przedłużenie śledztwa w sprawie katastrofy ekologicznej na zalewie Witoszówka
Następny artykułWalczymy na wyjeździe z Baryczą [RELACJA LIVE]