Strona główna Wydarzenia Strzegom Msza rozpoczęła obchody 780-lecia Strzegomia. Jakie wydarzenia czekają na mieszkańców i gości?

Msza rozpoczęła obchody 780-lecia Strzegomia. Jakie wydarzenia czekają na mieszkańców i gości?

0

Msza święta w Bazylice Mniejszej w Strzegomiu oficjalnie rozpoczęła obchody jubileuszu 780-lecia nadania praw miejskich. Nabożeństwo było transmitowane, a celebrował je biskup świdnicki Marek Mendyk.

W tym roku Strzegom obchodzi również 10. rocznicę ogłoszenia patronami miasta św. App. Piotra i Pawła oraz 20. rocznicę nadania tytułu Bazyliki Mniejszej kościołowi św. App. Piotra i Pawła.

– Serdecznie dziękuję wszystkim grupom społecznym za uczestnictwo w tym pięknym i niepowtarzalnym wydarzeniu. Zapraszam na kolejne imprezy, które odbędą się do końca roku kalendarzowego – podkreśla Zbigniew Suchyta, burmistrz Strzegomia.

3 maja to ważna data – nie tylko ze względu na Święto Narodowe 3 Maja. W tym dniu po kilkunastu miesiącach prac modernizacyjnych zostanie udostępniony mieszkańcom strzegomski Fort Gaj. Władze naszego miasta zapraszają wszystkich na „Majówkę” i wiosennego grilla.

W czerwcu (17-19.06) tradycyjnie odbędzie się Święto Granitu Strzegomskiego, czyli największa i najbardziej lubiana impreza plenerowa w naszym mieście. Przed strzegomską publicznością wystąpią m.in.: Smolasty, Roksana Węgiel, Czadoman, Pogwizdani, Dawid Kwiatkowski i Wilki. Ważnym punktem trzydniowej imprezy będzie również bieg „Strzegomska 12”, 36. Strzegomska Giełda Minerałów i polsko-czeskie warsztaty kamieniarskie z udziałem młodzieży ze Strzegomia i Horic w ramach projektu „Świat Kamienia”.

W tym roku nie tylko nasze miasto obchodzi jubileusz. Swoją okrągłą rocznicę będzie miał również Międzynarodowy Festiwal Folkloru (9-14.08). 30-lecie tej kolorowej i roztańczonej imprezy zwieńczy występ Golec uOrkiestra. To nie koniec atrakcji dla melomanów – w  dniach 26–28 sierpnia zorganizowany zostanie festiwal muzyki klasycznej „Strzegom a Cappella”. Już teraz zapraszamy nie tylko naszych mieszkańców, ale również gości spoza naszej gminy.

21 sierpnia to data ważna dla rolników. W tym dniu będą oni bowiem świętować zakończenie żniw i prac polowych podczas tradycyjnych dożynek gminnych. Natomiast 8 października ulicami Strzegomia i drogami gminnymi pobiegną uczestnicy 5. edycji Półmaratonu ARYZTA.

Ostatnim akordem 780-lecia nadania praw miejskich naszemu miastu będzie bożonarodzeniowe spotkanie mieszkańców Strzegomia (18.12), które zakończy koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu zespołu Enej w Bazylice Mniejszej.

/UM w Strzegomiu/

Poprzedni artykułOdszedł Jerzy Gaszyński, filmowiec, twórca pierwszego świdnickiego portalu internetowego
Następny artykułKontrolowali trzeźwość kierowców